Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2015-07-01

Artykuł opublikowany w numerze 07.2015 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna i Marcin Paczek,

Religia świętej wody


Bali, najpopularniejsza wyspa w Indonezji, co roku zalewana jest milionami turystów, którzy przywożą zachodni styl życia. Mimo to Balijczycy pozostają wierni swoim tradycjom. Żyją w harmonii z naturą, są przywiązani do swojej kultury, ziemi, a nade wszystko do religii, wokół której kręci się ich życie. Hinduizm balijski, nazywany przez wyznawców agama tirtha, czyli religią świętej wody, jest jedną z najbarwniejszych religii świata.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 


Balijczycy pielgrzymują do świątyni, aby dokonać rytualnego oczyszczenia w jej basenach oraz zapewnić sobie dobrobyt i zdrowie dzięki leczniczym właściwościom wody.

 

 


Każdego ranka Balijczycy wędrują do najbliższej świątyni, by złożyć małe dary z palmowych liści, zwane canang sari, zawierające symboliczną ilość jedzenia (zwykle ryżu) i kwiaty plumerii.

 

 


Kwiaty plumerii lub, jak nazywają je Balijczycy, kamboja uważane są za święte i stanowią nieodłączny element każdej ceremonii – nosi się je we włosach lub trzyma w dłoniach podczas modlitwy.

 

 


Ceremonie w balijskich świątyniach prowadzone są przez ubranego na biało kapłana pemangku, który siedzi wyżej od reszty wiernych. Każda świątynia ma swojego pemangku, będącego jej opiekunem i strażnikiem.

 

 


W hinduizmie balijskim woda jest święta, a wierny, aby otrzymać błogosławieństwo bogów, musi zostać oczyszczony wodą poświęconą przez pemangku, nazywaną tirtha.

 

 


Wierni najpierw składają dary w świątyni, aby potem, modląc się, zanurzyć się w świętej wodzie. Wielu zabiera ją w butelkach do domów, by nadal móc korzystać z jej cudownych właściwości.

 

 


Przed posągami hinduskich bogów codziennie zapala się kadzidła, a głowy bóstw przyozdabiane są świeżymi kwiatami.