Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2015-08-01

Artykuł opublikowany w numerze 08.2015 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Robert Gondek,

Nie tak dawno w Afryce


Malawi to nieduży kraj, którego dwadzieścia procent powierzchni zajmuje jezioro Malawi, trzecie pod względem powierzchni w Afryce. Na południowym krańcu zbiornika znajduje się Lake Malawi National Park, pierwszy na świecie obszar chroniony utworzony na wodach słodkowodnych. Ale Malawi to również góry Mlandżi, płaskowyże Nyika i Zomba czy kilka parków narodowych, w tym najpopularniejszy z nich, Liwonde.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

W południowej części jeziora Malawi, na przylądku Cape Maclear, znajduje się najpopularniejszy kurort turystyczny w kraju. Mieszkańcy wioski Chembe położonej na przylądku korzystają z jeziora tak samo, jak mieszkańcy innych wiosek położonych na wybrzeżu. Kąpią się, myją, piorą ubrania i łowią ryby.

 

 


Góry Mlandżi w południowo-wschodniej części Malawi były porośnięte gęstymi lasami cedrowymi i sosnowymi. Z tego powodu kilkadziesiąt lat temu wybudowano kolej linową, która służyła do transportu drewna z gór. Obecnie drzew nie ma już tak dużo, zepsuta kolej linowa popada w ruinę, a drewno z gór jest znoszone przez ludzi.

 

 


Ryby są jedną z najpopularniejszych potraw w tym kraju. Przyrządzane są na wiele sposobów: suszone, pieczone, gotowane, wędzone i smażone.

 

 


Najczęściej poławianymi rybami w wodach jeziora Malawi są malutkie usipa. Oprócz nich licznie występującymi są kampango oraz mcheni. Ale za najsmaczniejsze uważane są chambo. Podawane z nsimą (papką z mąki kukurydzianej) stanowią jedną z najpopularniejszych potraw w restauracjach.

 

 


Jezioro Malawi dla wielu mieszkańców stanowi jedyne źródło dochodu. Odwiedzając wcześnie rano wioski położone na wybrzeżu, można zobaczyć dziesiątki łodzi z rybakami wracającymi z nocnych połowów.

 

 


Młodzi chłopcy zamieszkujący okolice jeziora Malawi, podobnie jak w innych afrykańskich krajach, często proszą o zapłatę w zamian za możliwość zrobienia zdjęcia. Dzieciaki wpadły również na pomysł zdobywania pieniędzy, koncertując na plaży. Wygrywają międzynarodowe hity na pustych beczkach, puszkach i pudełkach.

 

 


Okolice jeziora Malawi stanowią bardzo dobre miejsce dla osób pasjonujących się ptakami. Aby sfotografować motyliki sawannowe, wystarczy niewielki zbiornik z wodą i chwila cierpliwości.

 

 


Park Narodowy Liwonde położony jest nad rzeką Shire. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu jest poranny lub wieczorny rejs. Istnieje duża szansa na spotkanie słoni. W trakcie relaksu w chłodnej wodzie nie zwracają zbytnio uwagi na przepływające w pobliżu łodzie.