Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2016-02-01

Artykuł opublikowany w numerze 02.2016 na stronie nr. 86.

Tekst i zdjęcia: Rafał Sitarz,

Kolory Kibery


Kibera w południowej części Nairobi to drugi największy slums Afryki. Nazwa dzielnicy w języku nubijskim oznacza dżunglę. Na obszarze dwóch kilometrów kwadratowych żyje ponad osiemset tysięcy ludzi, co stanowi prawie jedną czwartą wszystkich mieszkańców stolicy.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 


W każdy weekend na parkingu pod budynkiem Sądu Najwyższego w Nairobi, rozkłada się targ – Masai Market, na który przyjeżdżają także mieszkańcy Kibery. Sprzedaż drobnej biżuterii i barwnych malowideł to szansa na zarobienie kilku szylingów.

 

 


Brak lodówek oraz stałego zasilania powoduje, że zainteresowaniem mieszkańców dzielnicy cieszą się produkty spożywcze, z których można szybko przygotować posiłek dla wieloosobowej rodziny i które można przechowywać w temperaturze otoczenia.

 

 


W przydomowym warsztacie mężczyzna obrabia krowie kości, aby stworzyć z nich ozdoby sprzedawane na miejscowych targach.

 

 


Po południu uliczki Kibery zapełniają się ubranymi w mundurki dziećmi wracającymi ze szkół. Edukacja najmłodszych stanowi nadzieję na poprawienie statusu ich rodzin, a co za tym idzie, na przeprowadzkę do bogatszych dzielnic stolicy.

 

 


Domy zbudowane są z gliny wzmocnionej gałęziami, a dachy wyłożone blachą falistą. Pod sufitem rozwieszana jest folia, która ma chronić przed wilgocią, lecz powoduje trudny do wytrzymania zaduch. W ciągu dnia dzieci spędzają czas na ulicy lub bawią na progach.

 

 


W wielu punktach dzielnicy można trafić na sprzedawany w małych kubełkach węgiel. Porcja kosztująca w przeliczeniu kilka złotych wystarcza na ugotowanie jednego posiłku i stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu.

 

 


Największą bolączką Kibery są warunki sanitarne. Wielkie cysterny z wodą, przy których można zrobić pranie oraz wziąć prysznic, zostały rozlokowane tylko w ośmiu punktach. W weekend zapełniają się kolorowymi miskami, a okolica staje się miejscem spotkań tutejszych gospodyń.

 

 


W Kiberze jest kilkaset kościołów, tłumnie odwiedzanych w niedziele. Na mszach obowiązuje odświętny strój. Dzień świąteczny nie zwalnia jednak z codziennych prac domowych. Dziewczynka w białej sukience niesie do domu kanister z wodą.

 

 


Serwis komputerowy przy głównej ulicy oferuje przede wszystkim pomoc informatyczną. Lecz także drukowanie, wyrabianie wizytówek, sprzedaż filmów i organizację pogrzebów.