Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2016-04-01

Artykuł opublikowany w numerze 04.2016 na stronie nr. 92.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Kozdraś,

Sycylijska Wielkanoc


Sycylijczycy specjalizują się w propozycjach nie do odrzucenia. Dlatego nie mogłem odmówić Marco – rodowitemu Sycylijczykowi – gdy zaproponował spędzenie Wielkanocy w jego rodzimych stronach. Zaczęło się źle – na lotnisku w Rzymie wysiadł prąd i, o zgrozo, tysiące Włochów nie mogło wypić przed lotem espresso. Potem było tylko lepiej – podczas Wielkanocy na Sycylii nie brakuje absolutnie niczego.

Kościół San Cataldo w Palermo. Budowla z XII wieku w stylu arabsko-normańskim zdradza bogatą i różnorodną historię wyspy. Dzisiaj to bardziej muzeum niż kościół – stąd pustki w przededniu Wielkanocy.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 


Panorama starej części Ragusy. Po wielkanocnym obiedzie jej wąskimi uliczkami wśród barokowej zabudowy spacerują całe rodziny w poszukiwaniu ulubionych lodów pistacjowych czy cannolo, sycylijskich rurek z kremem.

 

 


Modica, barokowa perła na południowym wschodzie, słynąca z architektury i czekolady robionej wedle azteckiej receptury. W Wielki Piątek ulice są puste, społeczność gromadzi się wokół kościołów i w domach.

 

 


Młodzież w Ispice przygotowuje się do wieczornej procesji wyruszającej jednocześnie z dwóch kościołów. Kolory peleryn informują, do której parafii należą dzieci.

 

 


Tradycyjna Wielkanoc rodziny Migliorisi w Ragusie. W niedzielę zjeżdżają się wszyscy i wspólnie delektują się lasagną i słodyczami babci Teresy. Obchody wielkanocne to przede wszystkim rodzinne spotkanie, bez patosu czy przesadnej elegancji.

 

 


Dekoracja uliczna przedstawiająca drogę krzyżową w miasteczku Ispica, na południowo-wschodnim krańcu wyspy.

 

 


Idylliczny krajobraz Sycylii poprzecinanej nowoczesnymi kolejami. W okresie wielkanocnym wyspa kwitnie dzikimi kwiatami, a zieleń jest najintensywniejsza – natura odzwierciedla ferwor świątecznych obchodów. Kilka miesięcy później Sycylię spala słońce, a zieleń ustępuje miejsca brązom i odcieniom żółtego.

 

 


Przyozdabianie ołtarza w nawie bocznej Basilici di Santa Maria Maggiore w Ispice. W Wielkanoc wierni z różnych parafii rywalizują ze sobą o najpiękniejsze, najbogatsze udekorowanie świątyń. Atmosfera jest pełna napięcia – dla tych młodych mężczyzn to istotna sprawa.

 

 


Słynna niedzielna procesja w miasteczku Scicli, w południowo-wschodniej części wyspy. Pochód idzie przez miasto w rytm okrzyków „Radość, radość!”.

 

 


Procesja kapłanów w Wielki Czwartek w katedrze w Monreale, na wzgórzu ponad Palermo. Kobiety obserwują hierarchów z całej Sycylii obchodzących kościół dookoła i ściskających dłonie wiernych.