Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-03-01

Artykuł opublikowany w numerze 03.2017 na stronie nr. 98.

Tekst i zdjęcia: Michał Klima,

Błękitne miasto Szafszawan


Maroko Maroko / Afryka
Świat w obiektywie

To jedno z najbardziej urokliwych miast Maroka. Jego największą atrakcją jest magnetyczny i dominujący błękit na ulicach, schodach czy elewacjach budynków. Nie bez powodu Szafszawan jest nazywany błękitnym miastem.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Kiedy dziewczynki bawiące się na ganku domostwa dostrzegły obiektyw, prawie wszystkie zaczęły uciekać. Jedna z nich była jednak zainteresowana pozowaniem.

 

 

Na ulicy można kupić wszystko – od garbowanych skór, przez jedwabne chusty, po używane meble. Sprzedający, stłoczeni w kameralnych uliczkach i na niedużych placykach, spędzają tak całe dnie, na pracy i wspólnych rozmowach.

 

 

Maroko to kalejdoskop barw, smaków i zapachów. Tutejsze suki kipią od różnorodnych przypraw, barwników do tkanin i skór oraz lokalnych wyrobów.

 

 

Najczęściej można się natknąć na stragany uginające się od owoców i warzyw. Królują pomidory, banany i pomarańcze. Nierzadko funkcję straganu pełni płachta rozciągnięta na ziemi albo kilka plastikowych skrzynek.

 

 

Fotografowanie ludzi w krajach muzułmańskich jest problematyczne. Ci, którzy chętnie pozują, należą do mniejszości. W islamie uwiecznianie żywych na obrazach bywa uznawane za bałwochwalstwo.