Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-04-01

Artykuł opublikowany w numerze 04.2017 na stronie nr. 98.

Tekst i zdjęcia: Marek Sudół,

Mały Rzym i okolice


Polska Polska / Europa
Świat w obiektywie

Autor dorastał w okolicach Sandomierza i wydawało mu się, że zna je doskonale. Kiedy rozpoczął przygodę z lataniem, odkrył zupełnie inną perspektywę. Latanie stało się spełnieniem jego marzeń i dało możliwość wykonania zdjęć, które znalazły się w albumie „Sandomierz i okolice w fotografii lotniczej”.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Sandomierz to wspaniałe miasto o wielowiekowej historii i tradycji, położne w dolinie Wisły. Ten tysiącletni gród, nazywany Małym Rzymem, jest usytuowany na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

 

 

W położonym 30 km na zachód od Sandomierza Klimontowie znajduje się jedna z wybitniejszych XVII-wiecznych budowli w Polsce – barokowa kolegiata św. Józefa.

 

 

Ujście Sanu do Wisły pod Sandomierzem. Widok od północy.

 

 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Wzniesiony w XVII w. w stylu palazzo in fortezza (pałac o cechach obronnych). Zbudowany jest na nietypowym planie pięcioboku. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej, wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym.

 

 

Na sandomierskim rynku króluje ratusz z XIV w. Budowla w kształcie wieży została rozbudowana w XV w. W kolejnym wieku nadano jej formy renesansowe. Ratusz kilkakrotnie ulegał pożarom. Na uwagę zasługuje zegar słoneczny na południowej elewacji, odtworzony w 1958 r.

 

 

Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Marii Panny – gotycka świątynia z XIV w. zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Ma wyposażenie z XV–XVII w.: freski bizantyjsko-ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby.

 

 

Zawichost w porannych mgłach. Widoczna przeprawa promowa na Wiśle. Miasto jest położone na wysokim, pofałdowanym terasie lewego brzegu rzeki. Zawichost jest zaliczany do grona jednego ze starszych miast w Ziemi Sandomierskiej, a nawet w Polsce. Jest tu wiele miejsc z bogatą historią.

 

 

Jesienne dymy na polach w okolicach Sulisławic. To jedna z najstarszych wsi w Sandomierskiem (być może powstała już w XI w.) Znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Misericordia Domini, miejsce lokalnych pielgrzymek.