Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-08-01

Artykuł opublikowany w numerze 08.2017 na stronie nr. 94.

Surfing to tętniąca życiem kultura, z bogatą historią i duchową esencją. To sport, który rozwija cierpliwość i szacunek do natury. To ciągłe podróżowanie po świecie w poszukiwaniu doskonałej fali, doświadczenia lub nowych przyjaciół.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Znalezienie dobrej fali to wyzwanie. Niektórzy przemierzają ogromne odległości, aby móc oddać się pasji. W Europie jest wiele miejsc, gdzie można uczyć się surfingu, jednak Portugalia z pięknym klifowym wybrzeżem stwarza idealne warunki na złapanie różnego rodzaju fal.

 

 

Aby zapewnić lepszą przyczepność podczas wykonywania skomplikowanych manewrów, surferzy używają specjalnego wosku do smarowania desek.

 

 

Zapalony surfer po wielogodzinnej sesji w oceanie. Żeby nie wychłodzić się podczas tak długiej kąpieli, koniecznie trzeba mieć odpowiedniej grubości piankę.

 

 

Południowe wybrzeże Portugalii charakteryzuje się licznymi skałami, dlatego trzeba bardzo uważać, żeby fala nie rzuciła w nieodpowiednim kierunku.

 

 

Doświadczeni surferzy mają swoje sekretne „spoty”, którymi niechętnie dzielą się z innymi. Chcą uniknąć tłumów i mieć fale tylko dla siebie.

 

 

Początki surfingu nie są łatwe. Wiele osób szybko rezygnuje, bo aby stać się niezależnym surferem i poczuć się pewnie na desce, trzeba wiele cierpliwości.

 

 

W Portugalii niektórzy mają surfing we krwi. Pierwsze kroki stawiają już we wczesnym dzieciństwie.

 

 

Surferzy ruszają na walkę z oceanem wczesnym rankiem. Wielu z nich jest nad wodą jeszcze przed wschodem słońca.

 

 

Szkoły surfingu oferują również lekcje jogi. Zajęcia pomagają zmniejszyć napięcie w mięśniach po intensywnym treningu, uczą utrzymywania równowagi i stabilności, zwiększają giętkość kręgosłupa. Dzięki temu ryzyko urazów w czasie surfowania jest dużo mniejsze.