Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2017-09-01

Artykuł opublikowany w numerze 09.2017 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Kula,

Afryka w pigułce


Namibia Namibia / Afryka
Świat w obiektywie

Namibia to najlepszy wybór dla rozpoczynających przygodę z Afryką. Kraj bajecznych wydm, niezwykłych krajobrazów, niezapomnianych spotkań z plemionami Himba, Herero i San. Zaletę dla podróżujących stanowią olbrzymie, słabo zaludnione przestrzenie i obfitość zwierząt.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Buszmeni samych siebie nazywają ludem San. Podobno ich fajki, poza wysuszonymi roślinami, są wypełniane odchodami gryzonia – góralka przylądkowego.

 

 

Dead Vlei w parku Namib-Naukluft. Martwe drzewa akacji trwają tu od stuleci. Z intensywnie pomarańczowymi wydmami tworzą surrealistyczny krajobraz. To jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w Afryce.

 

 

Kobieta Herero w typowej sukni i kapeluszu, który ma przypominać krowie rogi, szyje sukienki dla laleczek, kupowanych jako pamiątka z Namibii.

 

 

Chłopak Himba z zaplecionym do tyłu warkoczem i czapeczką. To dobry kandydat na męża.

 

 

Kobiety Himba tańczą i śpiewają w tradycyjnych strojach, biżuterii i fryzurach oblepionych glinką.

 

 

Etosha zajmuje powierzchnię 22912 km2 i jest jednym z największych parków narodowych na świecie. Żyje tu około 3070 żyraf.

 

 

Walvis Bay jest laguną, w której wodach żeruje większość afrykańskich flamingów. W tym raju dla ornitologów występuje około 80 gatunków ptaków.