Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2018-01-01

Artykuł opublikowany w numerze 01.2018 na stronie nr. 86.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Kryza,

Jurajska piaskownica


Polska Polska / Europa
Świat w obiektywie

Pustynia Błędowska, zwana polską Saharą, rozciąga się od Dąbrowy Górniczej-Błędowa poprzez wieś Chechło, aż do miejscowości Klucze, niedaleko Olkusza. Jej antropogeniczne pochodzenie wynika z intensywnej wycinki drzew dla potrzeb górniczo-hutniczych od czasów średniowiecza oraz działalności mieszkańców okolic, która przez lata doprowadziła do obniżenia wód gruntowych, co uniemożliwiło rozwój flory.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Obszar pustyni jest przedzielony pasmem drzew, między którymi, ze wschodu na zachód, przepływa Biała Przemsza.

 

 

Wczesna wiosna najbardziej podkreśla pustynny charakter obszaru: jest już słońce, ale nie ma jeszcze zieleni. W 1965 r. powstała tu część zdjęć do ekranizacji powieści Bolesława Prusa „Faraon”.

 

 

W południowej części pustyni, od strony Kluczy, teren jest ogólnodostępny. Zwolennicy nordic walking mogą się tu sprawdzić w trudniejszych warunkach, a zimą to ciekawa propozycja dla pasjonatów nart biegowych.

 

 

Słońce, które niedawno schowało się za horyzont, nadal oświetla księżyc, nadając mu pomarańczową barwę, a bezchmurne niebo sprawiło, że cały krajobraz jest w kolorze niebieskim.

 

 

Okres wegetacji jest tu długi, ale zieleń utrzymuje się dość krótko. To zdjęcie zrobiono pod koniec maja, a już w połowie czerwca te same trawy miały czerwonowrzosową barwę.

 

 

Niegdyś można było zaobserwować tu zjawisko fatamorgany, typowe dla obszarów pustynnych. Dziś można trafić na piękną tęczę.

 

 

Bunkier w części południowej. W czasie II wojny światowej pustynia służyła jako poligon niemieckiego Afrika Korps, a po wojnie – wojsk polskich.

 

 

W głębi widać wzgórze widokowe Czubatka w Kluczach. Prowadzi z niego szlak wytyczony na części pustyni z punktami widokowymi i zadaszonymi miejscami, gdzie można odpocząć.

 

 

Obecnie część północna terenu, od strony Chechła, jest niedostępna – można ją podziwiać jedynie z nowo wybudowanego punktu widokowego.