Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2018-06-01

Artykuł opublikowany w numerze 06.2018 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Artur Gutowski,

Jak po wojnie


Egzotyczny krajobraz niszczony przez katastrofy naturalne. Wyzyskiwane dzieci, które ciężko pracują w trudnych warunkach. Wysoki analfabetyzm – ponad 56 proc. społeczeństwa. Bangladesz to nie jest miejsce atrakcyjne dla turystów lubujących się w luksusach. Ale pobyt tam to na pewno poruszające przeżycie.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Tu piesi nie mają wyznaczonych przejść. Przemykają między autami lub poruszają się rozkopanymi ulicami, które nadają miastu wygląd wręcz powojenny. Z drugiej strony – są nadzieją na zmiany i odnowę.

 

 

Tutejszy przemysł tekstylny jest jednym z największych na świecie. Mają tu siedziby m.in. Calvin Klein, Tommy Hilfiger, GAP. Niestety w wielu przypadkach do pracy są wykorzystywani nieletni. Pracują codziennie po 10 godzin. Muszą rezygnować z edukacji, przez co pogłębia się i tak już duży analfabetyzm.

 

 

Sadarghat to port przy najbrudniejszej rzece w kraju. Buriganga była głównym źródłem wody pitnej. Nazywano ją Wenecją Wschodnią. Obecnie rzeka pełni funkcję komunikacyjną.

 

 

Dhaka należy do największych stolic świata – ma ponad 10 mln mieszkańców. To miejsce religijnie i etnicznie bardzo zróżnicowane. Dominuje islam, ale spotykamy też sporo wyznawców hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa.

 

 

Po ciężkim dniu pracy Adila przechadza się po wysypiskach kamieni. Tylko to miejsce może jej służyć za plac zabaw.

 

 

Jedynym beztroskim akcentem dzieciństwa jest optymistyczny kolor ubrań. Smutek w oczach miesza się z paletą barw odzieży.

 

 

Aby odpocząć po ciężkiej pracy za miskę zupy, nie trzeba wygodnego łóżka – wystarczy taczka...

 

 

Od rana do nocy, w upale, pyle i kurzu wre praca w wytwórni cegieł. Ciężko pracują dorośli i dzieci. Otrzymują za to niewielką zapłatę.