Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2018-11-01

Artykuł opublikowany w numerze 11.2018 na stronie nr. 98.

Tekst i zdjęcia: Jerzy Nowiński,

Kaua'i - Wyspa Ogrodów


Najstarsza z wysp hawajskiego archipelagu zachwyca naturalnym pięknem i różnorodnością. Znajdziemy tu ponadkilometrowe klify, piaszczyste plaże i jedyny w swoim rodzaju kanion Waimea. Zabraknie jednak wysokich hoteli (budynki na Kaua‘i nie mogą być wyższe od palmy kokosowej), rozbudowanej infrastruktury i tłumu turystów.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

 

Kaua‘i przyciąga filmowców od lat – do tej pory nakręcono tu ponad 70 filmów i seriali. Nie powinno więc nikogo zdziwić, że wybrzeże znanych z „Parku jurajskiego” wysp Isla Nublar i Isla Sorna to w rzeczywistości N?pali, gdzie Spielberg zdecydował się nakręcić kultowe sceny swoich superprodukcji.

 

 

Nie przez przypadek Kaua‘i jest nazywana Wyspą Ogrodów. Pokryta w większości lasem deszczowym, jest tak zielona, że na fotografiach wygląda niczym po obróbce cyfrowej. Na zdjęciu licząca 1348 m Namolokama – dziesiątki wodospadów, które wyrzeźbiły jej zbocze, to efekt płaskiego szczytu oraz wysokich opadów deszczu.

 

 

Z doliny Hanalei pochodzi ponad połowa hawajskich upraw taro. Bulwy i liście są podstawą lokalnej diety, a sama roślina pełni w kulturze archipelagu unikalną rolę. Zgodnie z legendą o ojcu niebios Wakea i jego córce Ho?ohokukalani taro jest bezpośrednio spokrewnione ze wszystkimi Hawajczykami.

 

 

Do ponad 80 proc. powierzchni Kaua‘i nie prowadzi żadna droga, dlatego jednym z najlepszych sposobów na poznanie wyspy są loty helikopterem. Podróż odbywa się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego w kabinie najlepiej zająć miejsce po prawej stronie.

 

 

Kanion Waimea, nazywany Wielkim Kanionem Pacyfiku, ma ponad 17 km długości i jest głęboki na 900 m. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do trekkingów, podczas których można wypatrzyć dzikie kozy.

 

 

Kaua‘i urzeka atmosferą lenistwa. Na praktycznie pustych plażach godzinami można wpatrywać się w panoramę wulkanicznych wzgórz, palmy i pojawiające się raz za razem tęcze.

 

 

Pływając przy północnym krańcu wyspy, możemy spotkać hanu, czyli żółwie zielone, oraz mniszki hawajskie – zagrożony wyginięciem gatunek ssaków z rodziny fokowatych.

 

 

Na północnym krańcu Wyspy Ogrodów znajdziemy ciągnące się przez 27 km klify i widoki znane z wielu hollywoodzkich superprodukcji. N?pali, bo o nim mowa, po prostu zachwyca.

 

 

Piesze wyprawy po Wielu Klifach, bo tak z hawajskiego tłumaczy się N?pali, wymagają kondycji, ale nagrodą za wysiłek są pocztówkowe widoki. Stając nad kilkusetmetrową przepaścią, warto jednak pamiętać, że po deszczu ziemia robi się naprawdę śliska.