Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-05-01

Artykuł opublikowany w numerze 05.2019 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Kończak,

Koło Warty


Nazwa Koło najprawdopodobniej wynika z niezwykłego położenia miasta – dawna osada była otoczona korytem rzeki. Oprócz Warty sieć wodną tworzą jej dopływy: Ner, Kiełbaska, Rgilewka, Warcica, i wiele pomniejszych strug i strumieni. Warta od dawna była poddawana rosnącej presji ze strony człowieka, ale w wielu miejscach krajobraz zachował dziki charakter.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Przełom kwietnia i maja to najciekawszy okres na podziwianie przyrody. Zdarzają się wiosenne burze, a nad kwitnącymi łąkami często pojawiają się tęcze. Dookoła słychać śpiew ptaków.

 

 

Bardzo silny nurt oraz zmiany stanu wody powodują, że co roku brzegi wyraźnie się zmieniają. Poprzewracane drzewa i konary leżące w rzece to częsty widok.

 

 

Rycyk sfotografowany w okolicy wsi Ochle-Dzierawy. Gniazduje tu wiele gatunków ptaków związanych z pastwiskami i łąkami nadrzecznymi.

 

 

Ujście Neru do Warty, od strony miejscowości Majdany. Skarłowaciała wierzba najprawdopodobniej przeżyła uderzenie pioruna. Została sfotografowana w noc spadających gwiazd (maksimum Perseidów). Małe zanieczyszczenie światłem pozwoliło uwiecznić w kadrze Drogę Mleczną.

 

 

Bocian biały przelatujący nad polami to popularny widok nad Wartą. Fotografia została wykonana we wsi Podlesie, na obszarze Natura 2000.

 

 

Urokliwy zakątek z wieloma drzewami o nietuzinkowym wyglądzie, jak ta wierzba krucha w kształcie litery V. Jest tam również duża plaża pełna muszli. To piękne miejsce leży na półwyspie, gdzie starorzecze łączy się z głównym korytem rzeki.

 

 

W Kole historia przemawia prawie z każdego miejsca. Malowniczo położone ruiny zamku z XIV w. są na to doskonałym przykładem.

 

 

Okolica wsi Ochle – tereny zalewane, w znacznym stopniu pastwiska i łąki o bogatej mikrokonfiguracji oraz międzywale, zajęte przez zakrzewienia wierzbowe poprzecinane torfiankami.

 

 

Nadwarciański zimorodek. Bogactwo przyrodnicze jest tu tak duże, a gatunki na tyle rzadkie, że wszystkie wielkoprzestrzenne waloryzacje przyrodnicze wskazują na dolinę środkowej Warty jako obszar o znaczeniu międzynarodowym. A jednak nadal niedocenianym i zaniedbywanym.

 

 

Rzeka w całej okazałości prezentuje się w okolicy wsi Waki. Niezwykle zróżnicowany brzeg oraz mnóstwo ptaków i zwierząt. Spora odległość od miasta i głównej drogi sprawia, że teren jest niezaśmiecony i dziewiczy.