Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2019-09-01

Artykuł opublikowany w numerze 09.2019 na stronie nr. 96.

Tekst i zdjęcia: Aleksander Muszyński,

Cud świata


Jordania Jordania / Azja
Świat w obiektywie

Jordania – państwo leżące na Bliskim Wschodzie, które skrywa jeden z nowych siedmiu cudów świata: Petrę. To kraina kolorowych piasków, skał i kanionów, dawnych tajemnic, starych budowli i przede wszystkim ludzi tak przyjaznych, jak chyba nigdzie.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Tereny Wadi Rum zamieszkują różne plemiona Beduinów. Żeby poczuć niesamowity klimat tego miejsca, warto spędzić noc na pustyni tak, jak oni czynią to od wieków.

 

 

Skalne miasto Petra. Nabatejczycy zaczynali wykuwanie tych niesamowitych budowli od... dachów.

 

 

Petra leży wśród długich kanionów i aby łatwiej przemierzyć trasę zwiedzania, warto skorzystać z pomocy przewoźników.

 

 

Oprowadzają turystów i sprzedają drobne pamiątki, ale nie chcą opuścić swojego kamiennego miasta. Do dziś niektórzy z Beduinów zamieszkują tutejsze jaskinie.

 

 

Wadi Rum, nazywana największą pustynią Jordanii, w rzeczywistości jest doliną leżącą wśród skał z piaskowca i granitu.

 

 

Wśród czerwonych piasków jest jedno miejsce, gdzie występuje woda – to źródło Lawrence’a. Można je znaleźć, wypatrując dwóch samotnie rosnących drzew.

 

 

Słowo „Beduin” oznacza mieszkańca pustyni. Nosi tradycyjne stroje, których kolory różnią się w zależności od pory roku: latem dominują jasne odcienie, zimą – ciemne.

 

 

Lokalny przewodnik zaprowadzi nas do szczelin ukrytych w skałach Wadi Rum. Można tam obejrzeć stare inskrypcje – archeologiczne perełki, pozostawione przez dawnych Nabatejczyków.

 

 

Piękne wzory i cała paleta kolorów, zmieniających się w ciągu dnia, przyciągają podróżników, fotografów oraz filmowców. To właśnie tu nagrano m.in. wiele marsjańskich ujęć.

 

 

Na zwiedzanie Petry warto przeznaczyć więcej niż dzień. Niesamowite wrażenie robi specjalnie organizowany spacer nocny – wśród lampionów i beduińskich śpiewów.