Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2006-07-01

Artykuł opublikowany w numerze 07.2006 na stronie nr. 10.

Tekst i zdjęcia: Monika Witkowska,

Kolory szczęścia

Korfu

Korfu to najbardziej zielona grecka wyspa. Może dlatego tak polubili ją między innymi Byron, cesarzowa Sisi, a w starożytności – Odyseusz i Posejdon. Współczesnym turystom też się podoba...

 

Jest drugą co do wielkości i równocześnie najbardziej na północ wysuniętą spośród Wysp Jońskich, archipelagu rozciągniętego przy zachodnich wybrzeżach kontynentalnej Grecji. Wprawdzie w atlasach figuruje jako Korfu (od „koryfi”, co po grecku znaczy „szczyt”), ale mieszkańcy wolą nazwę Kerkyra. Tak w każdym razie miała na imię nimfa, którą uwiódł tu zakochany Posejdon, choć są też teorie sugerujące, że to nazwa pochodząca od słowa „kerkuros”, oznaczającego gatunek ryby albo lekki okręt. W zapomnienie odeszła natomiast wspominana w mitologii nazwa Scheria. Pojawia się ona w opowieści o Odyseuszu, według której było to ostatnie miejsce, w którym bohater wojny trojańskiej zatrzymał się przed powrotem na swoją rodzinną Itakę (jeszcze jedną z Wysp Jońskich).

 

 

Krykiet po grecku

 

Niemal każdy cudzoziemiec swój pobyt na Korfu zaczyna od... Korfu. Główne miasto, prawie pięćdziesięciotysięczna stolica, nazywa się tak samo jaki wyspa. Na obrzeżach Korfu City lądują samoloty, między innymi z Polski, tu też znajdują się największa przystań jachtowa i główny port, do którego przybijają promy z kontynentu i z innych wysp.
Spacer po mieście trochę zaskakuje. Trudno uwierzyć, że się jest w Grecji. To efekt dość skomplikowanej historii wyspy – najpierw kolonii rzymskiej, bizantyjskiej, następnie będącej pod okupacją wenecką, francuską, turecko-rosyjską, brytyjską, a do Grecji należącej dopiero od roku 1864. W rezultacie miasto stanowi ciekawą mieszankę architektoniczno-kulturową. Siedząc pod arkadami niczym w Paryżu (o mieście Korfu mówi się nawet „mały Paryż”), popijam ciciabirę, czyli miejscowe piwo imbirowe, i obserwuję... mecz krykieta. Odbywa się on na wielkim placu, zwanym Spianadą (największy plac na całym Półwyspie Bałkańskim), za czasów weneckich służącym jako strzelnica, potem przez żołnierzy brytyjskich przystosowanym na boisko do ich ulubionej gry. Nawet książę Karol zagrał tutaj podczas wizyty na wyspie, teraz natomiast na Spianadzie ćwiczy narodowa reprezentacja Grecji.
Zacienione, zastawione kawiarnianymi stolikami arkady, to dziś dostępne są one dla wszystkich, chociaż nie zawsze tak było. W czasach okupacji weneckiej (lata 1386–1797) mogli pod nimi spacerować jedynie arystokraci z listy uprawnionych. Od owej listy do tej pory nazywa się to miejsce „Liston”. Pozostałością po czasach weneckich są również dwie potężne twierdze i charakterystyczne kamienice.
Klucząc w labiryncie wąskich uliczek, łatwo się zgubić, ale na szczęście jest dobry punkt orientacyjny – dominująca ponad dachami wieża kościoła Świętego Spirydiona. Zmumifikowany święty, będący patronem wyspy, spoczywa w ważącym czterysta kilogramów srebrnym sarkofagu koło ołtarza. Mieszkańcy darzą go szczególną czcią, bowiem z Korfu pochodził (zanim został biskupem, był zwykłym pasterzem), no i jego wstawiennictwu przypisuje się liczne cuda, w tym w 1716 roku obronę wyspy przed Turkami (do tej pory opowiada się, jak to Święty Spirydion ukazał się wówczas, ciskając w najeźdźców pioruny). Nic dziwnego, że Spirydion to najczęstsze imię na Korfu. Zwyczajem stało się nadawanie go pierwszemu narodzonemu w danej rodzinie synowi.

 

Zacienione, zastawione kawiarnianymi stolikami arkady przywodzą na myśl Paryż.

Pałac Achillion zbudowany na polecenie austriackiej cesarzowej Elżbiety, zwanej Sisi.

Ze szczytu Pantokratora widać właściwie całą wyspę.

 

Achilles z Bondem

 

Nie nastawiajmy się na Korfu na imponujące starożytne ruiny. Ich brak zrekompensuje nam znajdujący się w odległości około dwunastu kilometrów od stolicy pałac Achillion – może niezbyt wiekowy (koniec XIX stulecia), ale z kulturą antyczną związany. Wybudowano go na polecenie austriackiej cesarzowej Elżbiety, zwanej Sisi, żony Franciszka Józefa. Przyjechała na Korfu na zaproszenie greckiej rodziny królewskiej i od razu pokochała wyspę. Wyspiarze też ją polubili, tym bardziej że znając grekę, chętnie z nimi rozmawiała. Nazwa posiadłości nie jest przypadkowa – piękny Achilles przypominał cesarzowej jej syna, arcyksięcia Rudolfa, który popełnił samobójstwo. Spośród kilku namalowanych lub rzeźbionych wyobrażeń Achillesa największy jest piętnastometrowej wysokości jego posąg wpatrzony w morze – znak nawigacyjny dla statków niemieckiego cesarza Wilhelma, który po śmierci Sisi zakupił pałacyk. Marynarz, który pierwszy wypatrzył połyskujący w słońcu hełm boga-wojownika, otrzymywał w nagrodę złotego dukata.
Po drugiej wojnie Achillion służył przez pewien czas jako kasyno, teraz jest to muzeum. Obiekt miał także swoje aktorskie pięć minut – kręcono w nim sceny jednego z odcinków Bonda „Tylko dla twoich oczu”.

 

 

Czosnek z oczkiem

 

Przejechanie mającej około sześćdziesięciu pięciu kilometrów wyspy jest dość czasochłonne. W południowej części znajduje się pięciokilometrowa laguna Korision, stanowiąca ostoję ptaków. To ważne, bowiem w innych miejscach Grecy z upodobaniem do ptaków strzelają. Ot, taki tu „sport”.
Północ Korfu to dla odmiany całkiem wysokie góry. Najwyższą z nich, wznoszącą się na wysokość 906 metrów, jest Pantokrator. Wjeżdżam na nią autostopem z Brytyjczykiem mieszkającym na wyspie od lat. Chwali sobie miejscowy klimat, który sprawia, że jest tu tak zielono. Nie ukrywa, że najprzyjemniej jest, kiedy skończy się już sezon turystyczny, odleci ostatni samolot czarterowy i wreszcie następują cisza i spokój. Zresztą coraz więcej cudzoziemców (głównie właśnie Brytyjczyków) na emeryckie lata przenosi się na Korfu.
Tymczasem, pokonując kolejne serpentyny, mijamy rozległe gaje oliwne. Na wyspie rośnie około czterech milionów tych drzew. Na szczycie Pantokratora nie ma już jednak niczego poza gołymi skałami, lasem anten i XVII-wieczną cerkiewką, przy której brodaty mnich tłumaczy jakiejś turystce, że w stroju, w którym przyjechała, może iść na plażę, ale do miejsca świętego – nie wypada...
Rozglądam się dookoła – widać właściwie całą wyspę, na wyciągnięcie ręki jest też kontynent. Sprzedawca pamiątek pokazuje mi, którędy przebiega granica grecko-albańska. Jest takie miejsce przy wschodnim brzegu Korfu, gdzie cieśnina zwęża się raptem do dwóch i pół kilometra, tak że mieszkańcy wyspy śmieją się, iż budzą ich albańskie koguty.
W dół, znowu na wybrzeże, zjeżdżam z grecką rodzinką, trajkoczącą po grecku, ale z typowym dla Korfu śpiewnym, weneckim akcentem. Pod lusterkiem samochodu mają podwieszoną ceramiczną główkę czosnku – to na szczęście. Innym popularnym w całej Grecji amuletem jest niebieskie oczko, według tradycji odwracające złe spojrzenia.

 

 

Plaże Benitses

 

Wśród turystów przyjeżdżających na Korfu większość stanowią miłośnicy plaż. Nie zawiodą się – miejsc do słoneczno-morskich kąpieli jest sporo, tym bardziej że linia brzegowa wyspy ma dwieście siedemnaście kilometrów długości.
Ten, kto szuka gwarnej, pełnej rozrywek plaży, powinien odwiedzić Benitses. Położona dziesięć kilometrów od Korfu mała wioska rybacka przeobraziła się w popularny kurort. Turystów kusi tawernami, dyskotekami, restauracjami i muzeum muszli, w którym kolekcjonerzy mogą dokupić do zbiorów brakujące okazy. Ciągnąca się kilometrami żwirowa plaża przyciąga niczym magnes od rana do późnej nocy. Po plażowaniu, kąpieli i innych morskich atrakcjach miło jest przysiąść w jednej z wielu plażowych kawiarni nad kieliszkiem metaksy.

 

Wśród turystów przyjeżdżających na Korfu większość stanowią miłośnicy plaż. Nie zawiodą się.

Z pasji i słońca

 

Metaxa to trunek, o którym Grecy mówią, że zawiera w sobie moc śródziemnomorskiego słońca i radość ludzi żyjących w jego promieniach.
Winogrona, z których jest robiona, dojrzewają pod lazurowym greckim niebem. Potem suszy się je w upalnym słońcu. Wino, które z nich powstaje, poddawane jest podwójnej destylacji tradycyjnymi metodami. Kiedy trunek dojrzeje już w dębowych beczkach – po trzech, a nawet trzydziestu latach – wzbogacane jest winem Muscat oraz ekstraktem z ziół i płatków róży. Po pół roku, gdy aromaty nasycą trunek, zyskuje on niepowtarzalny, słodkawy i aksamitny smak.
W bukiecie Metaxy odnaleźć można wszystkie aromaty Grecji, także pasję ludzi, którzy ją stworzyli. Spyros Metaxa i jego bracia rozpoczęli produkcję tego niezwykłego alkoholu w 1888 roku w Pireusie. Metaxa wciąż produkowana jest według tradycyjnych receptur. Sięgają po nią smakosze trunków na całym świecie, dostrzegając w niej także symbol Grecji.

 

 

W trosce o szczęście

 

Na Korfu jeszcze trzeba odwiedzić chyba najczęściej fotografowaną zatokę koło przylądka Palaiokastritsa na zachodnim wybrzeżu. Miejsce jest rzeczywiście ładne, zwłaszcza jeśli patrzy się na nie z tarasu przy klasztorze Moni Theotokou.
Z jasną plażą kontrastuje lazur morza, są też wyłaniające się z morza skały, będące według legendy statkiem pirackim. Dawniej piraci notorycznie uprzykrzali życie mieszkańcom, tak więc kiedy pewnego dnia jeden z mnichów wypatrzył okręt pod piracką banderą, Bóg w cudowny sposób spełnił jego prośby, zamieniając okręt w kamień.
Inny typowo pocztówkowy obrazek zobaczymy w Sidari – letniskowej wiosce na północy Korfu. Tam dla odmiany znajduje się słynny Kanał Miłości. Każdy, kto przepłynie między zerodowanymi skałami o niesamowitych kształtach, ma ponoć zapewnione szczęśliwe uczucie. Tylko który kanał wybrać?
Bowiem są dwa. Jeden z restauracją, do której przyjeżdżają turyści w ramach zorganizowanych wycieczek, i drugi, nieco dalej, do którego prowadzą drogowskazy z napisami „Prawdziwy Kanał Miłości”.
Pobyt na Korfu może być też panaceum na szczęście. Na wszelki wypadek ja też kupuję butelkę metaksy, kąpię się w obu kanałach Miłości, no i inwestuję w ceramiczny czosnek i niebieskie oczko. I – podobnie jak Grecy z Korfu – zwracam teraz uwagę, by goście odwiedzający mnie po raz pierwszy stawiali w moim domu najpierw prawą nogę.
Zabobonna nie jestem, ale szczęścia nigdy nie za wiele.