Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2012-08-01

Artykuł opublikowany w numerze 08.2012 na stronie nr. 102.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Zacharek,

Portrety z głębi


Filipiny Filipiny / Azja
Świat w obiektywie

 

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

TO ŻYJE

Gorgonie (Gorgonacea) to rodzaj koralowców wyrastających ze ścian raf, najczęściej w miejscach wystawionych na działanie prądu morskiego niosącego z sobą substancje odżywcze. Często zamieszkują na nich drobne krewetki.

 

 

SMOK Z PODWODNYCH KRAIN

 

Ślimaki nagoskrzelne (Nudibranchia) ewoluowały, tracąc ochronną muszlę na rzecz ostrzegawczych kolorów. Ubarwienie aposematyczne (ostrzegawcze) informuje potencjalnego drapieżnika o niesmacznej bądź wręcz toksycznej naturze ofiary. Oczy ślimaków są szczątkowym organem, więc zwierzęta te nie są w stanie dostrzec swoich atrakcyjnych kolorów.

 

 

TYGRYSICA

 

Krewetka tygrysia (Penaeus monodon) występuje rzadko i jest płochliwa. Na zdjęciu widać igiełki z gąbki, które krewetka zamocowała sobie, aby zniechęcić drapieżników.

 

 

DENNY PŁYWAK

 

Frog Fish (Antennariidae) to ryba polująca z zasadzki. Pierwszy promień płetwy grzbietowej ma przekształcony w rodzaj wabika, którym próbuje zainteresować swoją ofiarę. Charakterystyczne dla tej grupy ryb są płetwy piersiowe przypominające nogi, wykorzystywane do wolnego przemieszczania się. Zresztą fatalny z niej pływak.

 

 

KRAB W KOLORACH KORALOWCA

 

Soft Coral Crab (Hoplophrys oatesii) to maleńki krab żyjący na miękkim koralu. Lubi się w nim kryć wiele gatunków zwierząt. Krab odcina od koralowca małe polipy i umieszcza je na swoim pancerzyku. Staje się wtedy praktycznie niewidoczny dla drapieżnika, zwłaszcza gdy podkurczy nogi.

 

 

PAN CZY PANI NEMO?

 

Błazenki (Amphiprion ocellaris), jak większość morskich ryb, są hermafrodytami – posiadają żeńskie i męskie narządy płciowe. Żyją w małych gromadkach, którym przewodzi największa samiczka. Zdarza się, że w przypadku jej śmierci największy samiec zmienia płeć i przejmuje dowodzenie.

 

 

ŚLIMAK, ŚLIMAK, POKAŻ NOGI

 

Na ramieniu niebieskiej rozgwiazdy (Linckia laevigata) uchwycony został ślimak z gatunku Phyllodesmium. Charakterystyczne wyrostki to tzw. cerata – skrzela ślimaka. Widać w nich przewód pokarmowy. Na końcach skrzeli ślimak może umieścić, w celach obronnych, nemocyty – komórki ze zjedzonych wcześniej parzydełkowców.

 

 

RYBA JAK KOŃ – KAŻDY WIDZI

 

Pigmejski konik morski (Hippocampus bargibanti) to maleńka rybka żyjąca na koralowcu gorgoni. Została przypadkowo odkryta w latach 1960. na gorgoni w akwarium. Od tego czasu odkryto kilka kolejnych gatunków karłowatych koników morskich.