Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 02.2020

Numer 02.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Islandia str. 8
Lodowe jaskinie powstają na skutek topienia się lodowca i utrzymują się tylko przez kilka miesięcy.
Agnieszka Szczepaniuk i Adam Kmieciak

Rosja str. 18
Kajakiem przez Syberię.
Piotr Opacian

Maroko str. 28
Podmuch Południa.
Magdalena Żelazowska

Wenezuela str. 36
Z wizytą u Indian Warao.
Renata Matusiak

Geoskop str. 44

Szwecja str. 50
Największy na Ziemi model Układu Słonecznego.
Aldona Hartwińska

Podróżności str. 58
Życie ukryte w śmieciach.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Poznaj zwyczaj str. 60
Wielkie azjatyckie wesela.
Paweł Kowalski
Navigator str. 68

Meksyk str. 72
Chalma to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Środkowej.
Maria Giedz

Górski Karabach str. 80
Pat na beczce prochu.
Maciej Suska

Polska nieznana str. 88
Powrót do neolitu.
Felieton Mikołaja Gospodarka

Tajwan str. 90
W rowerowym mocarstwie.
Artur Gorzelak

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Polska str. 96
Cisza w Karkonoszach.
Wiktor Baron

Śladami przeszłości str. 106
Na przekór grawitacji.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 108

Polska, której nie ma str. 112

 

Zimny błękit

Tekst: Agnieszka Szczepaniuk, Adam Kmieciak,

Nieprzypadkowo znaleźliśmy się na Islandii w środku zimy. Od dawna marzyliśmy o tej śnieżnej krainie, a najbardziej o jej największym zimowym cudzie: jaskiniach lodowych wewnątrz potężnego lodowca Vatnajökull. Sporo czytaliśmy o warunkach pogodowych na wyspie. Pytaliśmy mieszkających tam ludzi, śledziliśmy prognozy pogody. Ale jeszcze na lotnisku we Wrocławiu przekonaliśmy się, że to na nic.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 8

Kajakiem przez Syberię

Tekst: Piotr Opacian,

Oleniok o długości 2292 km to jedna z ostatnich naprawdę dzikich rzek na Ziemi. Jej źródła znajdują się w Kraju Krasjonarskim. Płynie przez tereny północnej Jakucji i wpada do Morza Łaptiewów. Największy udział w jej eksploracji miał nasz rodak – Aleksander Czekanowski. Przeprowadził on kilka wypraw, z których najbardziej znaczącą było właśnie spłynięcie rzeką Oleniok w 1874 r.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 18

Podmuch Południa

Tekst: Magdalena Żelazowska,

Lubię pierwsze chwile dnia. Wstać przed wszystkimi i mieć świat tylko dla siebie. Senność, pusty żołądek i chłód poranka to niewielka ofiara w porównaniu z zyskami, jakie przynosi wczesne zerwanie się z łóżka. Należy do nich światło, subtelne, świeże, jeszcze nierozbuchane południową gorączką. Jest jak dziewczyna, która powoli nabiera śmiałości i odsłania coraz więcej.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 28

Wśród Indian Warao

Tekst: Renata Matusiak,

Delta Orinoko, jedna z największych delt świata, to terytorium Indian Warao, których nazwa w luźnym tłumaczeniu oznacza „ludzie łodzi”. Jedna z teorii mówi, że są uchodźcami, zepchniętymi tu przez wojownicze plemiona. Starsi mieszkańcy opowiadają, że Warao zasiedlają te ziemie od czasów, gdy do Trynidadu można było iść pieszo.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 36

Na podbój kosmosu

Tekst: Aldona Hartwińska,

A gdyby tak spełnić marzenia z dzieciństwa i znaleźć się w przestrzeni kosmicznej? Nie tylko zobaczyć planety Układu Słonecznego z bliska, ale również ich dotknąć i zrobić im zdjęcia...? Pakowanie samochodu jest jak gra w tetris, tylko o wiele mniej zabawne.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 50

Poznaj zwyczaj

Moje wielkie azjatyckie wesela

Tekst: Paweł Kowalski,

Jednymi z najwspanialszych i najbardziej zapadających w pamięć uroczystości są śluby i wesela. Tego rodzaju celebracje w dalekich krajach ekscytują mnie najbardziej. Gdy tylko w podróży jest okazja, zawsze staram się zdobyć na nie zaproszenie. Choć udało mi się uczestniczyć w kilku, trzy z nich wspominam szczególnie. Z moją żoną byliśmy w Indonezji jednymi z kilkuset gości muzułmańskiego wesela.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 60

Czarny Chrystus z Chalmy

Tekst: Maria Giedz,

Duża kotlina otoczona porośniętymi lasem górami od setek lat przyciąga pielgrzymów. Dawno temu na jej dnie znajdowała się jaskinia, w której miejscowa ludność składała ofiary bożkowi Oxtoteotlowi – Czarnemu Panu Jaskini, mającemu magiczną moc uzdrawiania. Ten prehiszpański kult w XVI w. przerodził się w kult Pana z Chalmy – Czarnego Chrystusa. W miejscu jaskini wzniesiono okazały kościół.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 72

Pat na beczce prochu

Tekst: Maciej Suska,

Republika Górskiego Karabachu to jedno z najbardziej zmilitaryzowanych miejsc na świecie. Powróciłem tam nie tylko po to, aby odwiedzić przyjaciół, lecz również z zamiarem dotarcia do linii frontu. Rozdziela on okopane i uzbrojone po zęby wojska Karabachu od wojsk Azerbejdżanu. Moja pierwsza wyprawa odbyła się w dramatycznych okolicznościach, w trakcie ofensywy Azerów 2 kwietnia 2016 r.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 80

W rowerowym mocarstwie

Tekst: Artur Gorzelak,

Czy wiecie, gdzie produkuje się ponad połowę ram rowerowych na naszym globie? Na Tajwanie. Znajdują się tu fabryki i laboratoria największych producentów podzespołów rowerowych na świecie. W 2015 r. została otwarta ścieżka rowerowa o nazwie Taiwan Cycling Route No. 1, która jest poprowadzona niemalże dookoła wyspy. To wyśmienite miejsce dla turystów lubiących spędzać aktywnie czas.

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 90

Polska Polska / Europa Świat w obiektywie

Cisza w Karkonoszach

Tekst: Wiktor Baron,

Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów. Charakteryzują się typową dla starych gór budową zrębową, pięknymi wodospadami oraz licznymi skałkami granitowymi o najdziwniejszych formach. Zima w Karkonoszach jest cudowna: ze względu na bogactwo zdjęciowych tematów, na aktywne spędzanie czasu na nartach lub po prostu – na delektowanie się ciszą...

Artykuł opublikowany w numerze 02.2020 na stronie nr 96

Liczba artykułów: 10