Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 2018-05-01

Artykuł opublikowany w numerze 05.2018 na stronie nr. 94.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Górski,

Dar na szkle malowany


Polska Polska / Europa
Świat w obiektywie

W maju 2018 r. Dar Młodzieży, największy polski żaglowiec, wyruszy w Rejs Niepodległości. Fregata, okrążając Afrykę, podąży dawnym szlakiem kliprów. W czasie gdy najszybsze żaglowce połowy XIX w. próbowały konkurować z parostatkami, rodziła się fotografia. Historyczne fotografie na szkle stanowiły zapis odchodzącej złotej ery żaglowców. Zdjęcia współcześnie wykonane stuletnim aparatem nadają materialną postać marzeniu, by powrócić do czasu świetności fregat.

Dostępny PDF
W wersji PDF artykuł jest wyświetlany dokładnie tak jak został wydrukowany. Czytaj w PDF

 

Podniesienie bandery podczas zlotu żaglowców North Regatta 2016 w Göteborgu. Sięgające 49 m maszty nie pozwoliły zmieścić się pod mostem, i fregata cumowała w zewnętrznym basenie portowym.

 

 

Na żaglowcu rejowym pomosty umieszczone na masztach ułatwiają załodze wchodzenie do najwyższych żagli. Widok z grotmasztu na mostek fregaty mieszczący nowoczesne wyposażenie nawigacyjne.

 

 

Joanna Bodzak, III oficer. Na Darze Młodzieży od ponad 10 lat.

 

 

 

Kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski dał się poznać jako gospodarz fregaty: gościnny, serdeczny, ale i wymagający.

 

 

 

Janusz Cieślar, pasjonat żeglarstwa. Raz do roku w ramach akcji „Żeglarze na Darze” staż mogą odbywać osoby spoza Akademii Morskiej.

 

 

 

Zwijanie fokżagla. Każda wachta jest przypisana do określonego masztu. Wspiąwszy się po wantach, załoga przechodzi na reje. Podparcie dla stóp stanowi perta – lina przymocowana poniżej belki, do której jest przytwierdzony potężny żagiel.

 

 

 

Dar Młodzieży ma 3015 m2 żagli.

 

 

 

Kapitan żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski dał się poznać jako gospodarz fregaty: gościnny, serdeczny, ale i wymagający. Drewniane koło pełniło podstawową rolę przy sterowaniu Darem Pomorza, na którym kapitan zdobywał praktykę morską. Na Darze Młodzieży służy jako zabezpieczenie, na wypadek gdyby zawiodły urządzenia hydrauliczne.

 

 

 

W grudniu 2017 r. Dar Młodzieży przechodził remont w suchym doku stoczni Nauta. Przygotowania do rejsu okołoziemskiego objęły przegląd i malowanie kadłuba, zdemontowano też wał ze śrubą napędową, trzon steru, płetwę sterową. Zamontowano oczyszczalnię wód balastowych i zmodernizowano urządzenia nawigacyjne.

 

 

 

Dziób fregaty o zachodzie słońca. W Rejs Niepodległości żaglowiec ruszy w kierunku wschodnim: dookoła Afryki, Japonii i przez Pacyfik dotrze na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. W marcu 2019 r., po okrążeniu globu, powróci do Gdyni przez Atlantyk, już z kierunku zachodniego.