Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 01.2020

Numer 01.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Francja str. 8
Pod Paryżem ciągną się setki kilometrów katakumb.
Jose Repetto Sałajczyk

Nikaragua str. 18
Mercado Oriental to ogromny rynek, który rządzi się własnymi prawami.
Jan Rybicki

Norwegia str. 28
Zimowa wyprawa na Przylądek Północny.
Mikołaj Gospodarek

Uzbekistan str. 38
Metro w Taszkencie to dzieło sztuki.
Agnieszka Mikulec

Geoskop str. 46

Polska str. 48
W naszym kraju jest około 400 domów przysłupowych.
Maria Giedz

Podróżności str. 56
Króliki doświadczalne.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Paragwaj str. 58
Indianie i mennonici.
Adam Stecyk
Navigator str. 66

Malediwy str. 70
Wyspy z tysiąca gwiazd.
Agnieszka Wasztyl

Niemcy str. 78
Mniej znane oblicze Berlina.
Piotr Geise

Polska nieznana str. 86
Gdzie rządzi Królowa Śniegu.
Felieton Mikołaja Gospodarka

Zjednoczone Emiraty Arabskie str. 88
W rezerwacie przyrody pod Dubajem przywraca się ginące gatunki.
Alicja Kubiak i Jan Kurzela

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Ghana str. 96
Kraina rozmaitości.
Robert Gondek

Śladami przeszłości str. 106
Miejsce, którego nie ma.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 108

Polska, której nie ma str. 112

 

Podziemne miasto umarłych

Tekst: Jose Repetto Sałajczyk,

Mieliśmy instrukcje. Wsiąść w autobus, zlokalizować duży wiadukt, przeskoczyć przez mur, wejść do tunelu, a spotkane osoby pozdrowić odpowiednim hasłem. Na koniec dotrzeć do oznaczonego stertą śmieci punktu. „Tam będę na was czekał” – pisał w esemesie pochodzący z Wielkiej Brytanii Harry – stary katafil, człowiek znający zakazane, paryskie czeluści niczym własną kieszeń.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 8

Mercado Oriental - mały świat wielkiego rynku

Tekst: Jan Rybicki,

W Ameryce Łacińskiej przedsiębiorczość jest często wynikiem skrajnej biedy. Miejscem drobnych handlowych erupcji są autobusy, na każdym przystanku oblegane przez sprzedawców napojów i przekąsek. Najdoskonalszym jednak wcieleniem przedsiębiorczości jest rynek Oriental w Managui. Same liczby dają przedsmak jego ogromu: zajmuje powierzchnię kilometra kwadratowego, czyli 135 boisk do piłki nożnej.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 18

Mroźny koniec świata

Tekst: Mikołaj Gospodarek,

Przenikliwy wiatr ze wschodu zamrażał myśli. Przed oczami miałem globus, przy którym fotografują się przybywający na Nordkapp. Wielu myśli, że dotarło na koniec Europy. Jednak najdalej wysunięty na północ jest przylądek Knivskjellodden. Z kolei ze względu na to, że jesteśmy na wyspie, wielu geografów miano najdalej wysuniętej części kontynentu przypisuje przylądkowi Nordkinn.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 28

Cuda z metra

Tekst: Agnieszka Mikulec,

O pozwolenie na budowę czego prosił władze w Moskwie aż 18 razy I sekretarz Partii Komunistycznej Republiki Uzbekistanu Sharof Rashidov? Co było pierwszym w Azji Centralnej obiektem wybudowanym zgodnie z ówczesną nowoczesną myślą techniczną? Jakiego miejsca nie można było fotografować do 2018 r. i aby tam się dostać, trzeba przejść przez dwie kontrole milicyjne?

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 38

W ojczyźnie tkaczy

Tekst: Maria Giedz,

Biało-niebieska piętrowa chata we wsi Wolimierz stoi w sporym ogrodzie z dwustuletnimi drzewami. Wybudowano ją około 1825 r. i od tego czasu niewiele w niej zmieniono. Te same ściany, okna, dach naczółkowy z malutkimi lukarnami, a nawet drewniany portal. Można w niej zamieszkać, można ją zwiedzać, a przede wszystkim – podziwiać.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 48

Indianie i mennonici

Tekst: Adam Stecyk,

Autokar typu chicken bus toczy się po zakurzonej, pamiętającej lepsze czasy drodze. Rozkładamy się na drewnianych siedzeniach i łapiemy leniwe podmuchy wiatru wpadające przez okna. Jest tak gorąco, że jedna z podróżujących Indianek Guarani sięga do klatki z kurczakami i nalewa wody do ich spragnionych dzióbków.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 58

Wyspy z tysiąca gwiazd

Tekst: Agnieszka Wasztyl,

– Nie stój pod palmą! – Donośny głos Mohameda odrywa mnie od robienia zdjęć. Z zaciekawieniem spoglądam w górę. Kokosowa palma, z licznymi brązowymi owocami, wyglądała pięknie, ale mówi się, że rocznie z powodu uderzenia orzecha ginie 150 osób. To pierwsze, ale wcale nie ostatnie, odkrycie Malediwów z trochę innej strony. Lazurowy ocean, biały pasek i palmy.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 70

Inaczej po Berlinie

Tekst: Piotr Geise,

Mało jest tak intrygujących miast poza granicami naszego kraju, które jednocześnie są na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich jest Berlin. Można go oczywiście poznawać z perspektywy przewodnikowego kanonu, ale warto też odkryć jego mniej znane oblicze. Rację miał Leszek Długosz, śpiewając w jednej ze swoich ballad: „Nie czekaj, idź, nie spotkasz mnie, bo wielki, wielki jest Berlin”.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 78

Szczęśliwy kaprys szejka

Tekst: Alicja Kubiak i Jan Kurzela,

Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w szczególności Dubaj, kojarzą się z niewyobrażalnym bogactwem, najnowszymi technologiami czy światowej klasy specjalistami, którzy dbają o to, aby było tam pod każdym względem „naj”. Wielu ocenia to miasto przez pryzmat tego, co widzi, czyta, i mało kto spodziewa się, że Dubaj ma drugie dno, że ma duszę. Z wioski, która jeszcze we wczesnych latach 70.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 88

Kraina rozmaitości

Tekst: Robert Gondek,

Podróż po Złotym Wybrzeżu, jak nazywa się część terytorium Ghany, to wizyta w stolicy – Akrze, na plażach, w wioskach i miasteczkach rybackich. W głębi kraju uwagę przyciągają parki narodowe. Znajduje się tu również największy na świecie sztuczny zbiornik wodny, jezioro Wolta. Można też gościć na licznych festiwalach, jak Akwasidae w Kumasi.

Artykuł opublikowany w numerze 01.2020 na stronie nr 96

Liczba artykułów: 10