Poznaj zwyczaj str. 8
Podróże drogocenne.
Maria Magdalena Kwiatkiewicz
Vanuatu str. 18
Ten mało znany wyspiarski kraj na południowym Pacyfiku należy do najszczęśliwszych na świecie.
Jan Nowak
Słowenia str. 26
Tropem trunków i polskich śladów.
Agnieszka Mikulec
Boliwia str. 34
Ziemia obdarowana.
Wiesława Izabela Rudź
Geoskop str. 42
Gruzja str. 50
Kaukaskie skalne miasta.
Maciej Węgrzyn
Podróżności str. 58
Historie hotelowe.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej
Polska str. 60
Bałtowie z Puńska.
Maria Giedz
Mauritius str. 72
Podróż w czasie.
Paulina Lalik-Klimkowicz
Grecja str. 78
Ateny w blasku rac.
Dominik Popek
Polska nieznana str. 86
Hel – początek i koniec.
Felieton Mikołaja Gospodarka
USA str. 88
Saint Louis uosabia styk amerykańskiego Południa i Północy.
Magdalena Matczak
ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Indonezja str. 96
Na krawędzi otchłani.
Jerzy Safijański
Śladami przeszłości str. 106
Tu nie ma przypadku.
Felieton Anny Szczęsnej
Outdoor str. 108
Polska, której nie ma str. 112
Podróże drogocenne
Tekst: Maria Magdalena Kwiatkiewicz,
Biżuteria to kod kulturowy, niewerbalny komunikat, źródło wiedzy o ludziach. Dla mnie jest to również kolejny, jeden z wielu, pretekstów do podróży w najdalsze zakątki świata. Przez jej pryzmat odkrywam, kim są spotykani przeze mnie ludzie, gdzie żyją i jakie wartości wyznają. Wreszcie biżuteria rodzi pytania, a szukanie odpowiedzi jest sposobem poznawania. Zachęcam do kroczenia tą drogą.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 8
Najszczęśliwsi na świecie
Tekst: Jan Nowak,
Opracowany po raz pierwszy w 2006 r. ranking najszczęśliwszych krajów świata (Happy Planet Index) zaskoczył wszystkich. Na pierwszym miejscu uplasował się wówczas mało znany wyspiarski kraj na południowym Pacyfiku – Vanuatu.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 18
Toast za Zielone Państwo
Tekst: Agnieszka Mikulec,
Przekraczam granicę austriacko-słoweńską i zbliżam się do niewielkiej (blisko 5 tys. mieszkańców) miejscowości Žalec. Jest ciepły czerwiec, wokół zielone wzgórza, na jednym z nich usadowił się biały kościółek. Jak okiem sięgnąć na polach pnie się ku górze chmiel, nazywany tu zielonym złotem. Późnym wieczorem udaję się na spacer, by przy świetle lamp odkrywać osobliwości miasteczka.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 26
Ziemia obdarowana
Tekst: Wiesława Izabela Rudź,
Legenda mówi, że gdy Bóg tworzył ziemię, to ze wszystkich zasobów i złóż mineralnych, jakie miał do rozdysponowania po całym globie, najwięcej dał Boliwii. Aniołowie pytali: „Panie, czemu wszystko w jedno miejsce?”. Na to odrzekł: „Jeszcze nie wiecie, jakich ludzi tam poślę”. Boliwia ma wiele.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 34
Kaukaskie skalne miasta
Tekst: Maciej Węgrzyn,
Człowiek od zawsze wykorzystywał jaskinie. Z czasem nauczył się tworzyć podziemne osady, w których schronienie znajdowało nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W Gruzji możemy zobaczyć takie miejsca. Kaukaskie skalne miasta i kompleksy klasztorne, które przez stulecia tętniły życiem, stanowią bezcenne zabytki.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 50
Bałtowie z Puńska
Tekst: Maria Giedz,
Pomiędzy Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, Niemnem i Biebrzą rozciągają się ziemie niegdyś zamieszkane przez Jaćwingów. Niektórzy twierdzą, że był to lud spokrewniony nie tylko z Prusami, lecz i z Litwinami, a następnie przez Litwinów wchłonięty. Dlatego podaje się, że Litwini to potomkowie Bałtów, czyli: Auksztotów, Żmudzinów, ale i ponoć Jaćwingów. Dzisiaj na polskiej ziemi Jaćwingów nie ma.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 60
Podróż w czasie
Tekst: Paulina Lalik-Klimkowicz,
Czterysta lat temu Mauritius był pokryty lasami, dziś nie ma ich tam prawie wcale. Mimo to wielu uważa to miejsce za raj. Takie też było i moje nastawienie, gdy wraz z przyszłym mężem zaczęłam szukać idealnego kierunku na nasz dwutygodniowy miesiąc miodowy.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 72
Ateny w blasku rac
Tekst: Dominik Popek,
Zadymy pomiędzy kibicami Olympiacosu, AEK i Panathinaikosu (PAO) to niemal norma, z tym że największym wrogiem Olympiacosu są kibice Panathinaikosu. Mecze tych drużyn często są przerywane, w 2012 r. na przykład – z powodu wybuchu bomb na trybunach. W 2013 r. trener PAO Giannis Annastasiou dostał kamieniem podczas meczu, w marcu 2019 r.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 78
Północ - Południe
Tekst: Magdalena Matczak,
Saint Louis – miasto Środkowego Zachodu uosabia styk amerykańskiego Południa i Północy, łącząc te dwa odległe światy w unikatową mieszankę. Jest częścią zamieszkanej przez trzy miliony ludzi metropolii Saint Louis, którą przecina rzeka Missisipi, stanowiąca granicę między Missouri i Illinois, a więc wielka metropolia leży w dwóch stanach.
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 88
Na krawędzi otchłani
Tekst: Jerzy Safijański,
Bromo to jeden z najbardziej widowiskowych wulkanów Jawy, a być może całej Indonezji. Robi ogromne wrażenie, zarówno ze względu na położenie, jak i możliwość podejścia bardzo blisko – na samą krawędź czynnego wciąż stożka...
Artykuł opublikowany w numerze 03.2020 na stronie nr 96