Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 05.2020

Numer 05.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Iran str. 10
Varzaneh jest nazywane Miastem Aniołów.
Aleksandra Wiśniewska

Czarnogóra str. 18
Sekret Świętego Stefana.
Jerzy Nowiński

Tadżykistan str. 26
Rowerem po dachu świata.
Dawid Białowąs

Ukraina str. 34
Polskie ślady na Podolu.
Mikołaj Gospodarek

Geoskop str. 44

Uganda str. 46
Góra Stanleya to najwyższy szczyt kraju.
Krzysztof Feluch

Podróżności str. 54
Świat bez nas.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Poznaj zwyczaj str. 56
Kwintesencja smaków.
Radosław Kożuszek
Navigator str. 64

Brazylia str. 68
W Rio codzienność jest ciekawsza od karnawału.
Ewa Treszczotko

Polska str. 76
Szlakiem gdańskich wodociągów.
Maria Giedz

Kuba str. 86
Santa Clara i Guevara.
Anna Dąbrowska

Polska nieznana str. 94
Przerwa w podróży.
Felieton Mikołaja Gospodarka

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
Birma str. 96
Pod okiem Buddy.
Alicja Gietka, Tytus Skowronek

Śladami przeszłości str. 106
Palcem po mapie.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 108

Polska, której nie ma str. 112

 

Miasto aniołów

Tekst: Aleksandra Wiśniewska,

– Chodźcie, pokażę wam, dlaczego Varzaneh jest nazywane irańskim Los Angeles – mówi nasz przewodnik i skręca dżipem w boczną uliczkę prowadzącą na bazar. Kilka wąskich alejek jest zastawionych prowizorycznymi stoiskami. Sklecone z tekturowych pudeł i listew pochodzących z palet, stroszą się świeżymi warzywami i owocami.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 10

Sekret Świętego Stefana

Tekst: Jerzy Nowiński,

Charakterystyczne ceglane dachówki, kamienne ściany i wąska mierzeja łącząca półwysep z lądem – Sveti Stefan nieprzypadkowo stał się jedną z wizytówek Czarnogóry. Adriatycka starówka to jednak nie tylko widoki, ale również tajemnica łącząca 500 lat historii, skarb tureckich piratów i Sophię Loren. Sveti Stefan jest perłą czarnogórskiego wybrzeża.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 18

Rowerem po dachu świata

Tekst: Dawid Białowąs,

Słońce rozpala ziemię do czerwoności. Upał rozgrzewa głowy, mimo kasków i czapek. Ale już za chwilę ostatnie promienie skryją się za masywem, wzdłuż którego wiedzie droga. Wówczas temperatura gwałtownie spadnie, przyspieszając wybór miejsca na postawienie namiotu – zaśniemy, zanim nasze rowerowe sakwy pokryje szron.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 26

Polskie ślady na Podolu

Tekst: Mikołaj Gospodarek,

W bagażniku łady kaliny butla z metanem wydawała metaliczne dźwięki. Skoro świt wyjeżdżałem z Czortkowa. Jechało się bardzo dynamicznie, bo jezdnia była pusta. Drogowskazy były niezwykle ciekawe. Na odcinku 200 m widziałem najpierw tablicę „Kamieniec Podolski 18 km”, a po chwili „Kamieniec Podolski 22 km”, jadąc więc do przodu, czasami się cofałem. Witamy na Kresach!

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 34

Ten, który czyni deszcz

Tekst: Krzysztof Feluch,

Pierwsze wzmianki pisemne mówią o Górach Księżycowych. Słynny poszukiwacz przygód i badacz Afryki, Henry Morton Stanley, nadał im miano Gór Benetta. Na dzisiejszych mapach znajdziemy tylko nazwę Ruwenzori. Pochodzi z języka mieszkającego tu ludu Bakonzo i oznacza „ten, który czyni deszcz”. Czyli tak naprawdę to Góry Deszczowe. Chcemy się dostać z Nieprzeniknionego Lasu Bwindi w góry.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 46

Francja Francja / Europa Poznaj zwyczaj

Kwintesencja smaków

Tekst: Radosław Kożuszek,

Unikatowość Burgundii polega nie tylko na sielskich krajobrazach, gdzie szachownica pól pszenicy krzyżuje się z soczystymi łąkami i rozgrzanymi słońcem wzgórzami. Burgundia to najznamienitszy na świecie region wina, a jej stolica, Dijon, dumnie dzierży miano najwykwintniejszej restauracji Francji.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 56

Codzienność ciekawsza od karnawału

Tekst: Ewa Treszczotko,

Wielu postrzega Brazylię przez pryzmat Rio – mecze z udziałem narodowej reprezentacji czy karnawał, na którego czas miejsca w hotelach i hostelach są zarezerwowane z półrocznym wyprzedzeniem. Ceny w sklepach wtedy rosną, drobna przestępczość też, a ulice pełne są zagranicznych turystów. Czy istnieje wówczas szansa na poczucie klimatu tego miasta? Niestety nie.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 68

Szlakiem gdańskich wodociągów

Tekst: Maria Giedz,

Z przewodników o Gdańsku dowiemy się o wspaniałej historii miasta, o znakomitych kościołach, pięknych kamienicach... Autorzy prześcigają się w zachwalaniu zabytków gotyckich, manierystycznych, eksponują barokową kaplicę Królewską i piszą o wydarzeniach związanych z powstaniem Solidarności. Jednak nikt nie zwraca uwagi na niezwykłe zabytki techniki, bez których miastu trudno byłoby funkcjonować.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 76

Santa Clara i Guevara

Tekst: Anna Dąbrowska,

Wjazd do Santa Clary od strony Hawany ciągnie się w nieskończoność, a szosa jest prawie pusta. Nagle na horyzoncie pojawia się sylwetka El Comandante. Ernesto Che Guevara, lekarz i rewolucjonista, marksistowski ideolog oraz twarz z T-shirtu, znalazł tu wieczny odpoczynek. Do Santa Clary przyjeżdża się głównie po to, aby odwiedzić jego pomnik – mauzoleum.

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 86

Pod okiem Buddy

Tekst: Alicja Gietka, Tytus Skowronek,

Bogate królestwa przeszłości, kolonializm angielski, dyktatura komunistycznych generałów i apoteoza buddyzmu. To wszystko oraz osiem ostatnich lat umiarkowanej demokracji wytworzyło unikatową mieszankę, niespotykaną nigdzie indziej. Tu każdy ma czas na rozmowę. Ludzie z uśmiechem czekają na kontakt z wędrowcem, będącym jedynym rzetelnym źródłem informacji z dalekiego świata...

Artykuł opublikowany w numerze 05.2020 na stronie nr 96

Liczba artykułów: 10