Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 11.2006

Numer 11.2006


Za darmo

Guilin

Chińska perła

Tekst: Dawid Juraszek,

Podczas zwiedzania Chin nie można się wprost opędzić od padających z ust miejscowych przewodników i towarzyszy podróży określeń: „To jest najpiękniejsze / największe / najstarsze na świecie”. Nigdzie w Państwie Środka podobne peany nie są bliższe prawdy niż w Guilin. Pierwsze chwile po opuszczeniu pociągu czy autokaru nie zapowiadają większych atrakcji.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 11.2006 na stronie nr 10

Za darmo

Zapomniana wojna

Tekst i zdjęcia: Błażej Mikuła,

Ten piękny kraj jeszcze niedawno był całkowicie ogarnięty wojną domową, trwającą od ponad dwudziestu dwóch lat. Zginęło dwa miliony ludzi, a kolejne cztery uciekło w poszukiwaniu schronienia w obozach uchodźców w Czadzie, Ghanie, Kenii i Etiopii. Południowy Sudan wciąż jednak cierpi z powodu wojny. Zabójcami są głód, choroby oraz nadal toczące się walki. Mało kto na świecie o tym pamięta…

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 11.2006 na stronie nr 38

Za darmo

Powrócisz tu

Dżerba

Tekst i zdjęcia: Michał Kochańczyk,

Z okien samolotu turysta zobaczy otoczoną turkusowym morzem wyspę, pokrytą bujną roślinnością, poprzecinaną piaszczystymi drogami, prowadzącymi do gospodarstw rolnych, gajów oliwnych i pól a nawet winnic. To Dżerba.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 11.2006 na stronie nr 55

Za darmo

Sztuka i chwała

Lwów

Tekst: Elżbieta i Andrzej Lisowscy, Zdjęcia: Andrzej Lisowski,

Jedna z najstarszych nekropolii Europy. Starsza od paryskiej Père-Lachaise i warszawskich Powązek. Panteon polskiej chwały – miejsce spoczynku polskich wybitnych artystów, uczonych i młodych żołnierzy, a jednocześnie wspaniały park w stylu angielskim i plenerowe muzeum z cennymi rzeźbami nagrobnymi: cmentarz Łyczakowski i cmentarz Orląt Lwowskich.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 11.2006 na stronie nr 78

Liczba artykułów: 4