Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 08.2004

Numer 08.2004


Za darmo

Pustynia pełna życia

Gobi

Tekst i zdjęcia: Maciej Olech, Zdjęcia: Marcin Jakub Korzonek,

Świt. Po chłodnym piasku wspinamy się żwawo na jedno z najwyższych wzniesień w pasie wydm Chongoryn Els. Na górze czekamy kilka minut, aż pojawi się pierwszy promień słońca. Jest! Patrzymy jak oniemiali na wędrujące pod nami cienie barchanów, dodające kolorytu stworzonym przez wiatr kształtom. Wkrótce rozpocznie się kolejny gorący dzień na pustyni...

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 08.2004 na stronie nr 6

Za darmo

Krwawiące serca dżelad

Tekst i zdjęcia: Wojciech Leitloff,

Dżelady – endemiczne małpy z rodziny wąskonosych – zamieszkują najwyższe fragmenty Wyżyny Abisyńskiej, w szczególności masyw górski Siemen, zaliczany do najpiękniejszych zakątków Afryki. Ma on formę wydłużonego, wąskiego plateau wznoszącego się łagodnie od południa i urywającego się gwałtownie na północy pionowymi klifami.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 08.2004 na stronie nr 40

Za darmo

Chorwacja inaczej

Nie tylko wyspy

Tekst: Magdalena Dudek,

Chorwacja z racji swoich 1185 wysp już zapewniła globtroterom głodnym wrażeń „robinsonady”, czyli pobyt na jednej z niezamieszkanych wysp. Nowością jest oferta... adopcji delfina. Poza tym nie należy zapominać, że ten niewielki kraj nie zaczyna się i nie kończy tylko na Adriatyku.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 08.2004 na stronie nr 51

Za darmo

Dzika Szwecja

Sarek. Dla twardzieli

Tekst i zdjęcia: Andrzej Garski,

Tutaj jest się zdanym wyłącznie na siebie. To niedostępne odludzie bez jakichkolwiek udogodnień dla turystów. Teren jest bardzo trudny, a pogoda zmienia się szybko. Trzeba być przygotowanym na całodzienny marsz w deszczu. Leśne ścieżki zamieniają się wtedy w błotniste strumyki, a w dolinach podnosi się poziom wody i jest bardzo grząsko.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 08.2004 na stronie nr 74

Liczba artykułów: 4