Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 08.2020

Numer 08.2020


Fotoforum Najlepsze zdjęcia naszych Czytelników str. 4

Pakistan str. 8
U stóp Nagiej Góry.
Aleksandra i Andrzej Wiśniewscy

Włochy str. 20
Tajemnice sycylijskiego Corleone.
Marina Furdyna

Japonia str. 28
Podróż przez Edo.
Anna Dąbrowska

Polska str. 36
Śladami Bitwy Warszawskiej.
Anna Szczęsna

Geoskop str. 44

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca str. 46
Najlepsze kakao na świecie.
Mirosław Pachowicz

Podróżności str. 54
Poprawka z podróży.
Felieton Magdaleny Żelazowskiej

Niemcy str. 56
Uznam jest nazywana Wyspą Słońca.
Marta Legieć
Navigator str. 64

Poznaj zwyczaj str. 68
Zasmakować w Kolumbii.
Karolina Wiercigroch

Rumunia str. 76
Wrota Twierdzy Ponoru.
Marek Dąbrowski

Polska nieznana str. 84
Może inne morze.
Felieton Mikołaja Gospodarka

Fidżi str. 86
Bula, czyli życie.
Małgorzata Sinica-Latecka i Konrad Latecki

ŚWIAT W OBIEKTYWIE:
USA str. 94
Route 66 – Droga Matka.
Michał Adamowski

Śladami przeszłości str. 104
Sekrety III Rzeszy.
Felieton Anny Szczęsnej

Outdoor str. 106

Polska, której nie ma str. 112

 

U stóp zabójczej góry

Tekst: Aleksandra i Andrzej Wiśniewscy,

Klif pnie się pionowo. Prawa strona jeży się rzadkim lasem. Lewej strony nie ma. Ginie setki metrów niżej w szarej przepaści. Wspinamy się krok po kroku. Buty ślizgają się w lawinach kamieni. Gałęzie ranią ręce, kiedy rozpaczliwie szukamy ich pomocy. Żeby tylko nie spaść. Żeby się nie zsunąć. Żeby nie skończyć na trzaskającym poniżej lodowcu. Nogi drżą niekontrolowanie. Rwie się oddech.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 8

Tajemnice Corleone

Tekst: Marina Furdyna,

Słynące z przestępczej przeszłości górzyste miasteczko w środkowej Sycylii wciąż nie traci na popularności. Oddalone o godzinę drogi od Palermo, Corleone co roku ściąga spragnionych wrażeń turystów, poszukujących tu śladów mafii.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 20

Podróż przez Edo

Tekst: Anna Dąbrowska,

Piękny szlak Nakasendo wchodził dawniej w skład siatki Gokaid? – pięciu głównych dróg, które spotykały się w mieście Edo, dzisiejszym Tokio. Wiedzie on przez dolinę rzeki Kiso w Alpach Japońskich. Nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, obecnie ma głównie charakter turystyczny, z wyraźnie zaznaczonym rysem historycznym.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 28

Śladami Bitwy Warszawskiej

Tekst: Anna Szczęsna,

Wielkie zwycięstwo Polaków w stoczonej w sierpniu 1920 r. Bitwie Warszawskiej ocaliło zdobytą dwa lata wcześniej niepodległość, uchroniło Europę Zachodnią przed komunizmem i pogrzebało radzieckie plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. W tym roku przypada setna rocznica tego starcia, nazywanego także Cudem nad Wisłą i określanego 18. decydującą bitwą w dziejach świata.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 36

Najlepsze kakao na świecie

Tekst: Mirosław Pachowicz,

O wizycie w jednym z najmniejszych i najbardziej oryginalnych państw globu marzyłem od dawna. Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej leży w Zatoce Gwinejskiej, prawie na przecięciu południka zerowego z równikiem. Liczy zaledwie 1001 km2 i zajmuje 171. miejsce na świecie. W długości nazwy jednak kraj ten zapewne wiedzie prym. Te niewielkie skrawki lądu zostały odkryte 17 stycznia 1471 r.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 46

Wyspa Słońca

Tekst: Marta Legieć,

Wzbudza zachwyt wszystkich, którzy kochają mieściny usytuowane w okolicach portów obmywanych falami spokojnego morza. Uznam, druga co do wielkości niemiecka wyspa, to jedno z najmilszych miejsc Bałtyku. Relaks i wyciszenie znajdziesz zaledwie kilka kilometrów od Świnoujścia. Uznam, choć pozbawiona piratów, jest najprawdziwszą wyspą skarbów.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 56

Zasmakować w Kolumbii

Tekst: Karolina Wiercigroch,

Gina jadła ajiaco z niejednego garnka. Zna każdą uliczkę stolicy i prawie każdego ulicznego sprzedawcę. Teraz oprowadza mnie po najsmaczniejszych lokalach w mieście, przy okazji robiąc wprowadzenie w świat kolumbijskich kulinariów. To mój pierwszy dzień w Kolumbii i zanim opuszczę stolicę, chcę dowiedzieć się, na jakie przysmaki warto polować po drodze.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 68

Wrota Twierdzy Ponoru

Tekst: Marek Dąbrowski,

Zagubiony płaskowyż Padiş w rumuńskim Masywie Bihorskim, będący częścią większego pasma Gór Zachodniorumuńskich (Apuseni), kryje cuda: głębokie krasowe rozpadliny, majestatyczne lasy i urokliwe polany z wciąż żywym pasterstwem. To jedno z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 76

Bula czyli życie

Tekst: Małgorzata Sinica-Latecka i Konrad Latecki,

Szukając rozrywki na leniwy wieczór, zdecydowaliśmy się na serial dokumentalny BBC „Południowy Pacyfik”. Wtedy właśnie zakiełkowała w naszych głowach myśl, żeby państwa południowego Pacyfiku stały się osią naszej podróży poślubnej. Przypominam sobie dokładnie ten wieczór, kiedy wylądowaliśmy na lotnisku w Nadi i pierwszy raz usłyszeliśmy miejscowe przywitanie: Bula!

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 86

Droga Matka

Tekst: Michał Adamowski,

Route 66, popularnie zwana Mother Road, należy do najsłynniejszych dróg w USA. Zna ją niemal każdy podróżnik – czy to z filmów, czy z opowiadań lub książek. Przejechanie całego odcinka od Chicago do Los Angeles jest marzeniem niejednego kierowcy, ale najbardziej malowniczy odcinek drogi znajduje się na zachodzie kraju.

Artykuł opublikowany w numerze 08.2020 na stronie nr 94

Liczba artykułów: 10