Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 10.2006

Numer 10.2006


Za darmo

Widowiska z kraju Bharaty

Tekst: Krzysztof Renik, Zdjęcia: Elżbieta Dziuk,

Duszna, tropikalna noc. Na zaimprowizowaną scenę, przykrytą jedynie daszkiem z palmowych liści, wychodzą postacie w bajecznie kolorowych kostiumach. Ich twarze pokrywa niezwykła i skomplikowana charakteryzacja – w większości zielona, czerwona, czarna.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 10.2006 na stronie nr 10

Za darmo

Piramida w Bośni?!

Tekst: Roman Warszewski,

Europa ma piramidę. Nawet nie jedną, ale od razu trzy. Tak przynajmniej twierdzi Semir Osmanagić, serbski archeolog od lat mieszkający w USA, który w miejscowości Visoko, trzydzieści pięć kilometrów na północ od Sarajewa, od kwietnia prowadzi prace wykopaliskowe. Uważa, iż natrafił na ślady największej prehistorycznej sensacji starego kontynentu.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 10.2006 na stronie nr 50

Za darmo

Zamek z baśni

Kopenhaga

Tekst i zdjęcia: Paweł Partyka,

Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem Kopenhagę, przywitały mnie ukryte w chmurach wysokie wieże zamku Rosenborg Slot. Zamek wraz z otaczającą fosą i ogrodem Kongens Have jest dzisiaj jednym z najwspanialszych przykładów sztuki budowlanej z okresu panowania renesansowego króla Dunów, Chrystiana IV (1577–1648).

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 10.2006 na stronie nr 59

Za darmo

Kernavé

Litewska Troja

Tekst i zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki, Zdjęcia: Jonas Vitkunas,

Od dłuższego już czasu chciałem, będąc na Litwie, odwiedzić Kernavé. Chęć przerodziła się w decyzję w momencie wpisania znajdującego się tam rezerwatu historyczno-archeologicznego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Dodatkową zachętą jest niewielka odległość Kernavé od granicy z Polską (jakichś 120 kilometrów od przejścia granicznego w Ogrodnikach).

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 10.2006 na stronie nr 66

Za darmo

Bawarskim szlakiem

Tekst i zdjęcia: Rafał Markut,

Bawarskie Alpy to wymarzony region dla miłośników górskich wycieczek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od swobodnej wędrówki łagodnymi stokami, sięgającymi 1200–1600 metrów, po wysokogórską wspinaczkę, na przykład na Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec (2962 m).

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 10.2006 na stronie nr 81

Liczba artykułów: 5