Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 02.2005

Numer 02.2005


Za darmo

Zanim nadeszła fala

Penang

Tekst i zdjęcia: Magdalena Biskup,

Fala tsunami, która spustoszyła południowe wybrzeże Azji, dotarła również do malezyjskiej wyspy Penang. Na szczęście zniszczenia były tam o wiele mniejsze niż w innych rejonach dotkniętych tragedią. Perła Orientu będzie więc nadal lśniła swoim blaskiem.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 02.2005 na stronie nr 26

Za darmo

Masajowie

Komandosi plemiennego świata

Tekst i zdjęcia: Hanna Libura,

Spośród wielu plemion afrykańskich szczególne zainteresowanie od zawsze wzbudzali Masajowie – nilocki lud zamieszkujący sawannowy obszar Afryki Wschodniej, rozciągający się na ponad 160 tysiącach kilometrów kwadratowych, przecięty granicą Kenii i Tanzanii. Większość plemiennych klanów żyje w Kenii, tylko nieliczne w Tanzanii.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 02.2005 na stronie nr 32

Za darmo

Potęga tradycji

Londyn

Tekst: Jarosław Pokrzywnicki, Zdjęcia: Andrzej Lisowski,

Uważa się, iż Anglicy, a szczególnie londyńczycy są przywiązani do tradycji. I rzeczywiście. Wiele jest w tym mieście symboli, które są niezmienne od wieków.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 02.2005 na stronie nr 44

Za darmo

Siostry Bramy Słońca

Co odkryłem w Tiahuanaco

Tekst i zdjęcia: Roman Warszewski,

to rozległy płaskowyż rozciągający się wokół jeziora Titicaca na pograniczu Boliwii i Peru, o wysokości od 3500 do 3900 metrów n.p.m. W jednym z jego zapadlisk zlokalizowano stolicę Boliwii – La Paz.
Altiplano charakteryzuje się surowym, wysokogórskim kontynentalnym klimatem zwrotnikowym o dużych, dziennych amplitudach temperatur i okresowym braku opadów.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 02.2005 na stronie nr 60

Liczba artykułów: 4