Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 06.2006

Numer 06.2006


Za darmo

Krajobraz z sercem

Istria

Tekst: Sławomir Adamczak, Katarzyna Firlej, Bogusław Sypień,

Tam, gdzie Adriatyk głęboko wcina się w kontynent, leży półwysep w kształcie serca, pełen pięknych piaszczystych plaż, starożytnych zabytków, zielonych wysp i cudownych skalnych zatoczek. Ten ziemski raj nazywa się Istria.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2006 na stronie nr 10

Za darmo

Herodot i słońce

Bodrum

Tekst i zdjęcia: Marian Lenz,

„Przystań jak w niebie” – tak o tureckim porcie i mieście Bodrum, antycznym Halikarnassos, mawiają przybysze: żeglarze i turyści. Doskonała pogoda, ciepła woda, wspaniale rozwinięta linia brzegu, liczne zatoki i umiarkowane wiatry tworzą doskonałe warunki do żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Bodrum ma nie tylko naturalne walory, lecz także jest świetną bazą wypadową.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2006 na stronie nr 59

Za darmo

Tam gdzie Klinsgor siadał

Bratysława

Tekst: Zuzana Kohútková,

W bratysławskim zamku co siedem lat, przez jedną noc, tajemna siła siała zniszczenie. W pył rozbijane były lustra i szklane puchary, po kątach rozrzucane meble. To Klinsgor – czarodziej olbrzym, podróżując z Rumunii do Niemiec, w Bratysławie robił sobie przerwę i odwracając do góry nogami zamek, przysiadał na nim niczym na stołeczku.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2006 na stronie nr 64

Za darmo

Odwrót z imperium mrozu

Tekst i zdjęcia: Janusz Bochenek,

Nos odmrożony od środka. Usta spękane. Z policzków i czoła w drodze powrotnej oderwę odchodzącą skórę. Po sześciu nocach spędzonych w temperaturze dochodzącej do minus 56 stopni zdecydowałem się zawrócić.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2006 na stronie nr 78

Za darmo

Sprawdź ją sam

Bornholm

Tekst i zdjęcia: Janusz Czerwiński,

Kiedy, pozostawiwszy na lądzie kłopoty oraz... swój samochód, po parogodzinnym rejsie ujrzysz gościnnie rozwarte ramiona falochronów Roenne – poczujesz zew przygody. Zbliżasz się wszak do wyspy, o której słyszałeś wiele. Zwłaszcza o rowerowym raju. Czas sprawdzić to samemu – na dwóch kółkach.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2006 na stronie nr 84

Liczba artykułów: 5