Tam gdzie Rodan i Saona
Lyon
Tekst i zdjęcia: Marek Więckowski,
Stolica rzymskiej Galii, renesansowa perła Francji i nowoczesna europejska metropolia. Miasto, które umie łączyć tradycje, historię ze spowolnionym pośpiechem dzisiejszych czasów, radością życia i usługami najwyższej jakości.
Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 33
Bluźnierczy plan
Kanał Panamski
Tekst: Wiktor Kryszczukajtis,
Gdy w listopadzie 1869 roku w obecności cesarzowej Eugenii, małżonki Napoleona III, świętowano otwarcie Kanału Sueskiego, napomknięto obecnemu tam twórcy kanału Ferdynandowi Lessepsowi, iż teraz fraszką będzie dla niego rozdzielenie obu Ameryk kanałem łączącym Atlantyk z Pacyfikiem. Kanał przez Panamę byłby przecież o połowę krótszy.
Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 64
U stóp Kluczewskiej Sopki
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pierzgalski,
Walcząc z ogarniającą mnie sennością, patrzyłem na przesuwające się za oknem obrazy: las, rzeka, góry, znów las... W pewnej chwili w luce między chmurami dostrzegłem oślepiająco biały obiekt. W miarę jak luka poszerzała się, obiekt rósł i potężniał. Wreszcie gigantyczny, pokryty śniegiem stożek ukazał się w całej okazałości. Nie miałem już wątpliwości – to Kluczewska Sopka!
Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 68
Łaska Kamiennego Strażnika
JAK WESZLIŚMY NA ACONCAGUĘ
Tekst i zdjęcia: Monika Witkowska,
Należy do argentyńskich Andów i jest drugą co do wysokości górą Korony Ziemi. Mając 6960 metrów, jest też najwyższym szczytem obydwu Ameryk i w ogóle najwyższym poza Azją. Widniejąca na mapach nazwa Aconcagua to w języku miejscowych Indian „Kamienny Strażnik”.
Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 78