Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 06.2005

Numer 06.2005


Za darmo

Tam gdzie Rodan i Saona

Lyon

Tekst i zdjęcia: Marek Więckowski,

Stolica rzymskiej Galii, renesansowa perła Francji i nowoczesna europejska metropolia. Miasto, które umie łączyć tradycje, historię ze spowolnionym pośpiechem dzisiejszych czasów, radością życia i usługami najwyższej jakości.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 33

Za darmo

Bluźnierczy plan

Kanał Panamski

Tekst: Wiktor Kryszczukajtis,

Gdy w listopadzie 1869 roku w obecności cesarzowej Eugenii, małżonki Napoleona III, świętowano otwarcie Kanału Sueskiego, napomknięto obecnemu tam twórcy kanału Ferdynandowi Lessepsowi, iż teraz fraszką będzie dla niego rozdzielenie obu Ameryk kanałem łączącym Atlantyk z Pacyfikiem. Kanał przez Panamę byłby przecież o połowę krótszy.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 64

Za darmo

U stóp Kluczewskiej Sopki

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Pierzgalski,

Walcząc z ogarniającą mnie sennością, patrzyłem na przesuwające się za oknem obrazy: las, rzeka, góry, znów las... W pewnej chwili w luce między chmurami dostrzegłem oślepiająco biały obiekt. W miarę jak luka poszerzała się, obiekt rósł i potężniał. Wreszcie gigantyczny, pokryty śniegiem stożek ukazał się w całej okazałości. Nie miałem już wątpliwości – to Kluczewska Sopka!

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 68

Za darmo

Łaska Kamiennego Strażnika

JAK WESZLIŚMY NA ACONCAGUĘ

Tekst i zdjęcia: Monika Witkowska,

Należy do argentyńskich Andów i jest drugą co do wysokości górą Korony Ziemi. Mając 6960 metrów, jest też najwyższym szczytem obydwu Ameryk i w ogóle najwyższym poza Azją. Widniejąca na mapach nazwa Aconcagua to w języku miejscowych Indian „Kamienny Strażnik”.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 06.2005 na stronie nr 78

Liczba artykułów: 4