Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 01.2007

Numer 01.2007


Za darmo

Zielony Raj

Tekst: Justyna Szumieł, Tomasz Cienkus, Zdjęcia: Łukasz Drzewiecki,

„Zielony raj”, „Najdalszy zakątek świata”, „Tam, gdzie żyje kiwi, a owiec jest o wiele więcej niż ludzi”, „Wodospady, góry, fiordy i hobbici” – zdanie na temat Nowej Zelandii ma każdy. Jest odległym marzeniem, intrygującym miejscem, do którego chyba każdy chciałby kiedyś pojechać.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2007 na stronie nr 12

Za darmo

Na poddaszu świata

Ladakh. Inne Indie

Tekst i zdjęcia: Marek Pindral,

Kiedy po niespełna dwugodzinnym locie z parnego Delhi wyjrzałem przez okno samolotu, mrowie ciarek przebiegło mi po plecach – pod nami białe kłębowisko chmur zaczęły przebijać swoimi ośnieżonymi szpikulcami Himalaje! Rozmowy w samolocie nagle przycichły, aż ustały zupełnie i można było w kościelnej wręcz ciszy łykać danie serwowane za oknem.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2007 na stronie nr 34

Za darmo

Czy faraonami miały być tylko kobiety?

NOWE POLSKIE ODKRYCIE W DEIR EL-BAHARI

Tekst i zdjęcia: Roman Warszewski,

Zdaniem polskiego naukowca, doktora Zbigniewa Szafrańskiego z Polskiej Stacji Archeologicznej w Kairze, kierującego pracami wykopaliskowymi i rekonstrukcyjnymi w świątyni grobowej królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, władczyni ta pragnęła kontynuować precedens zapoczątkowany przez jej panowanie i dążyła do ustanowienia tradycji, zgodnie z którą to kobiety, a nie mężczyźni miały posiadać prawo do…

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2007 na stronie nr 56

Za darmo

Marsz gladiatorów

SPELEO SALOMON NA ECOMOTION 2006

Tekst: Piotr Kosmala,

To listopadowy wieczór, ale nie dziwi, że gorąco – to przecież Brazylia. To Rio de Janeiro! Szum helikopterów podrywających się do startu. W ręku trzymasz wiosło. Na płycie mostu 120 kajaków. Dwa z nich należą do twojego zespołu. Starasz się uspokoić, objąć myślami wyzwanie, które przed tobą.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2007 na stronie nr 94

Liczba artykułów: 4