Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 07.2005

Numer 07.2005


Za darmo

Czas płynie inaczej

ETIOPIA

Tekst: Michał Kochańczyk,

Stereotyp Afryki jako dzikiego lądu jest mocno zakorzeniony w świadomości mieszkańców Starego Kontynentu. Dotyczy to również Etiopii. A tymczasem Etiopia w IV wieku n.e. przyjęła chrześcijaństwo i kultywuje tę religię aż do dziś. Jest to też państwo, które – pominąwszy krótkie okresy obcych inwazji – zachowało niepodległość przez ponad dwa tysiące lat.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 07.2005 na stronie nr 8

Za darmo

Niebo na Ziemi

OTO TAJEMNICA DOLINY URUBAMBY

Tekst i zdjęcia: Roman Warszewski,

Miejsce jest niezwykłe. Ciągnąca się przez prawie sto pięćdziesiąt kilometrów na północ od smaganej porywistymi wiatrami doliny Cuzco dolina Urubamby była rolniczym zagłębiem Inków. Bardzo tu dużo słońca, mało mroźnych wiatrów, jest żyzna gleba i sporo wody. Na górskich stokach do dzisiaj wznoszą się najdoskonalej uformowane uprawne tarasy. Słowem, istny śródandyjski raj na Ziemi. Ale nie tylko.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 07.2005 na stronie nr 52

Za darmo

W płynącej wiosce

Trzy tygodnie na rzece Kongo

Tekst: Arkadiusz Milcarz,

Patrząc na mapę Afryki, można bez trudu odnaleźć grubą niebieską krechę w kształcie paraboli, przecinającą środek kontynentu, przy której kreseczka Wisły prezentuje się niewinnie niczym górska struga. Już sama nazwa wzbudza respekt, ale prawdziwym szacunkiem można obdarzyć to coś dopiero wtedy, kiedy się jest na powierzchni… Kongo.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 07.2005 na stronie nr 65

Za darmo

Powrót polskiej królewny

Tekst: Joanna Regina Kowalska,

Raz na cztery lata w bawarskim Landshucie odbywa się największe widowisko historyczne w Europie, upamiętniające wesele ostatniego księcia Dolnej Bawarii z polską królewną Jadwigą.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 07.2005 na stronie nr 74

Liczba artykułów: 4