Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 12.2007

Numer 12.2007


Za darmo

Własną drogą

TAJLANDIA

Tekst i zdjęcia: Jarosław Tondos,

Tajlandia to ulubiony cel wypraw obieżyświatów unikających jak ognia biur podróży. Ludzie, głównie młodzi, podróżujący z plecakiem na grzbiecie, paszportem w jednej kieszeni i niewielkimi pieniędzmi w drugiej, wybierają ten kraj nieprzypadkowo. Dawne Królestwo Syjamu jest miejscem, gdzie na własną rękę jeździ się wyjątkowo łatwo, tanio i przyjemnie.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2007 na stronie nr 10

Za darmo

Wielka uczta łowców głów

PRZYSTANEK 4. FILIPINY

Tekst: Karol Słowik,

Nasza podróż ma jakiś zygzakowaty, chaotyczny wykres. Już od trzech miesięcy błąkamy się po bezdrożach Kazachstanu, ujgurskich bazarach, ciemnych uliczkach starych hutongów w Pekinie. Zdobywamy szczyty złotych chińskich wieżowców w Szenzen i gubimy się w podziemnych labiryntach metra w Hongkongu.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2007 na stronie nr 42

Za darmo

Długowieczni

Tropem tajemnicy sprzed stuleci

Tekst i zdjęcia: Roman Warszewski,

Oto relacja z wyprawy Q'ero Expedition, która w czerwcu tego roku udała się w wysokie rejony peruwiańskich Andów. Jej celem było dotarcie do siedzib ginącego plemienia Q'ero, którego członkowie z reguły dożywają 110–115 lat, a niektórzy żyją jeszcze dłużej. Co decyduje o takiej witalności tego plemienia? Dlaczego Indianie Q'ero jako jedyni w Andach dożywają tak zaawansowanego wieku?

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2007 na stronie nr 51

Za darmo

Nowe życie Saama

Wśród mieszkańców Laponii

Tekst i zdjęcia: Andrzej Garski,

Przez kilka kolejnych lat celem moich wypraw do Laponii były wielodniowe wędrówki po najdzikszych jej terenach. Były to wspaniałe, pełne przygód wyprawy po odludnych obszarach, na których spotykałem niewielu turystów i duże stada reniferów. W górach, w nielicznych osadach lapońskich, nie widziałem ich mieszkańców Saamów, hodowców reniferów. Wszystkie szałasy gåhtie i kåta były zamknięte.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2007 na stronie nr 66

Liczba artykułów: 4