Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 12.2003

Numer 12.2003


Za darmo

Pierwotny świat

Nieńcy (1)

Tekst i zdjęcia: Mirosław Nurzyński,

W drugiej połowie lipca, po wielu trudach i zaskakujących zwrotach wydarzeń, udało się nam dotrzeć do grupy Nieńców z Półwyspu Gydańskiego. Jest to naród zamieszkujący północne rubieże Rosji (od Obu po Jenisej – to jest półwyspy Jamał, Tazowski i Gydański), trudniący się hodowlą reniferów i rybołówstwem.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2003 na stronie nr 15

Za darmo

Palio!

Szaleństwo ze średniowiecza rodem

Tekst: Dorota Trela-Godzwon, Zdjęcia: 'Palio. I giorni della fiesta',

Stojąc na Il Campo, centralnym placu miasta, odnosi się wrażenie, jakby się było w środku dzieła sztuki. Każde spojrzenie na Palazzo Publico z wysoką na 97 metrów dzwonnicą, Torze del Mangia, daje poczucie zanurzenia w harmonii. Trzyczęściowe okna pałacu i powtórzenie ich we wszystkich budynkach wokół placu nadają architekturze tego miejsca niezwykły ład i porządek.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2003 na stronie nr 32

Za darmo

Romantycznie

Tekst: Dorota Kobierowska,

Odwiedziny Bawarii to równocześnie podróż do przeszłości i nowoczesności. Takie wnioski towarzyszą podróżnym przemierzającym historyczny szlak od Menu po Alpy – z Würzburga do Füssen.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2003 na stronie nr 38

Za darmo

Miasto z sercem

Tekst i zdjęcia: Bolesław A. Uryn,

Miasto z sercem – tak o Monachium mówią Bawarczycy, bowiem miasto to – jak rzadko która metropolia – oddycha klasycyzmem i XIX wiekiem. U przybyszy Monachium budzi rozliczne i sprzeczne skojarzenia. Jedni łączą je z piwem, którego światową stolicą jest niewątpliwie, inni ze sportem.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2003 na stronie nr 42

Za darmo

Vamos a Colcita!

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Białek, Marek Kulczycki, Michał Rak,

Przy okazji rowerowej wędrówki po Ameryce Południowej – powtórzyliśmy wyczyn sprzed ponad 20 lat, kiedy to Polacy jako pierwsi na świecie spłynęli Kanionem Rio Colca, uważanym wówczas za najgłębszy na Ziemi, obecnie zaś zdeklasowany wyłącznie przez tybetański kanion Cangpo.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2003 na stronie nr 80

Liczba artykułów: 5