Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 12.2005

Numer 12.2005


Za darmo

Czary wszystkie

KUBA

Tekst i zdjęcia: Joanna Bek, Joanna Fidos, Tekst: Ewa Anielska,

„Ludzkie oczy do tej pory nie ujrzały tak pięknej ziemi” – powiedział Krzysztof Kolumb, przybijając do wyspy w 1492 roku. Radośni ludzie, dziewicza przyroda, gorąca muzyka i słońce, które zdaje się tu nigdy nie zachodzić. Niepowtarzalny klimat wyspy przyciąga turystów z całego świata.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 8

Za darmo

Naskalna sztuka Namibii

Tekst i zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski,

Namibia. Co może tu zwabić zmanierowanych już często „znawców” greckich i rzymskich starożytności, egipskich czy meksykańskich piramid? Konkurencyjnych zabytków architektury tu nie ma, ale za to jest jakże wspaniała przyroda.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 34

Za darmo

Biada cesarzowym

Ventotene

Tekst i zdjęcia: Marian Lenz,

Ventotene jest niewielka. Ma zaledwie 2700 metrów długości i 900 metrów szerokości. To wysepka na Morzu Tyrreńskim, na południowym skraju Archipelagu Wysp Poncjańskich, powstałych w wyniku wielkich erupcji wulkanicznych 1,7 miliona lat temu. W czasie średniego plejstocenu (400–200 tysięcy lat temu) uformowały się obecne wyspy, uzyskując ostateczny kształt 80–20 tysięcy lat temu.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 40

Za darmo

Ludzie orły szybują ku ziemi

WIERZĄ, ŻE TYLKO DZIĘKI TEMU ISTNIEJE WSZECHŚWIAT

Tekst i zdjęcia: Roman Warszewski,

Zanim ich ujrzysz, najpierw słychać muzykę. Muzykę fletu. Powolną, wijącą się, przenikliwą. Jakby docierającą z daleka, gdzieś z drugiej strony, nie wiadomo skąd. To muzyka, która przykuwa uwagę i hipnotyzuje. Jeśli znajdziesz się w jej zasięgu, nie możesz się od niej uwolnić. Ona przyciąga do siebie: jak raz pochwyci, już Cię łatwo nie wypuści. Jest jak odurzający napój.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 46

Za darmo

Bogactwa Północy

Finnmark

Tekst i zdjęcia: Andrzej Garski,

Wszystkie zorganizowane wycieczki jako gwóźdź programu podróży na północ Norwegii podają Przylądek Północny. W sezonie letnim karawany autokarów przez całą dobę ciągną na Nordkapp. Wielu turystów może być rozczarowanych, że po przejechaniu przez skalistą pustynię na wyspie Mageröya i słonej opłacie za przejazd tunelem oraz wstęp na przylądek zobaczą tylko urwisko o wysokości 307 metrów.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 54

Za darmo

Szczyt pod choinkę

Wigilia na Fitz Royu

Tekst i zdjęcia: Michał Kochańczyk,

Jesienią 1984 roku wziąłem udział w alpinistycznej wyprawie w Patagonii w Argentynie razem z alpinistami z Krakowa: Piotrem Lutyńskim, Wiesławem Burzyńskim, Mirosławem Falco-Dąsalem i Jackiem Kozaczkiewiczem. Naszym celem było przeprowadzenie nowej drogi, wiodącej wielkim zacięciem na północnej ścianie Fitz Roya, bardzo trudnego szczytu w Kordylierze Patagońskiej.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2005 na stronie nr 76

Liczba artykułów: 6