Natchnienie Orfeusza
Tekst: Robert Sendek, Zdjęcia: Krzysztof Mania,
Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, ze wzgórzami pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów. A miasta? Powstały w miejscu stykania się różnych kultur, różnych narodów, zadziwiają nastrojem, zaskakują przeszłością, zdumiewają słońcem i kolorem morza.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 10
Ludzie ochrą malowani
HIMBA, NOMADZI NAMIBII
Tekst i zdjęcia: Hanna Libura,
Kaokoland to górzysta, półpustynna kraina w Namibii, rozciągająca się pomiędzy okrytym złą sławą grobowca statków Szkieletowym Wybrzeżem a księżycowym krajobrazem Damaralandu. Na północy sięga aż po Angolę, gdzie graniczna rzeka Kunene tworzy malownicze wodospady Epupa. Ta niezbyt gościnna ziemia jest ojczyzną nomadów Namibii – ludu Himba.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 30
Zieloną krainą
PRZEZ PIRENEJE KRAJU BASKÓW
Tekst i zdjęcia: Tomasz Borkowski, Zdjęcia: Grzegorz Śmiałowski,
„Polacos?!” – dziwił się Bask, napotkany w odludnych górach, gdzie dotąd jedynymi towarzyszami wędrówki były nam krążące nad głowami sępy. Skąd się tu wzięli Polacy? Pytanie w istocie zasadne, bo w Polsce o miejscu naszego spotkania słyszał mało kto. Dlaczego więc akurat tu się znaleźliśmy? Zadecydował przypadek, jednak trafniejsza odpowiedź powinna brzmieć: „Bo warto”.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 40
Z naturą w zgodzie
Tekst i zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki, Zdjęcia: Mariusz Jachimczuk,
Naród litewski od zarania dziejów szanował przyrodę. Jeszcze za czasów pogańskich niezliczone legendy i podania sławiły różnorodne siły i zjawiska natury. Dziś obszary chronione na Litwie zajmują aż 11,5 procent jej powierzchni. Składa się na nie pięć parków narodowych, co na tak mały kraj jest imponujące, oraz trzydzieści tak zwanych parków regionalnych.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 55
Małe i piękne
Blekinge
Tekst: Michał Witkiewicz,
Blekinge – tu odkryć można piękną i niepospolitą naturę, niecodzienne miejsca historyczne, zabytkowe dzielnice miast z różnych epok, a wakacyjne festyny, znane festiwale oraz niepowtarzalna atmosfera portów rybackich i żeglarskich przystani dodają uroku temu niewielkiemu regionowi Szwecji.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 74
Życie spod lodu
Grenlandia
Tekst i zdjęcia: Marek Chechłacz,
Kilka lat temu, myszkując po bibliotecznych półkach, natrafiłem na małą książeczkę jakiejś krajoznawczej serii. Jej tematem była relacja z wyjazdu na Grenlandię. Książki nie wypożyczyłem, ale to, co zdążyłem wyczytać oparty o regał, zapadło mi głęboko w pamięć. Zwłaszcza opis grenlandzkiej miejscowości, w której co kilkadziesiąt minut jest małe trzęsienie ziemi.
Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 80