Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 05.2006

Numer 05.2006


Za darmo

Natchnienie Orfeusza

Tekst: Robert Sendek, Zdjęcia: Krzysztof Mania,

Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, ze wzgórzami pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów. A miasta? Powstały w miejscu stykania się różnych kultur, różnych narodów, zadziwiają nastrojem, zaskakują przeszłością, zdumiewają słońcem i kolorem morza.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 10

Za darmo

Ludzie ochrą malowani

HIMBA, NOMADZI NAMIBII

Tekst i zdjęcia: Hanna Libura,

Kaokoland to górzysta, półpustynna kraina w Namibii, rozciągająca się pomiędzy okrytym złą sławą grobowca statków Szkieletowym Wybrzeżem a księżycowym krajobrazem Damaralandu. Na północy sięga aż po Angolę, gdzie graniczna rzeka Kunene tworzy malownicze wodospady Epupa. Ta niezbyt gościnna ziemia jest ojczyzną nomadów Namibii – ludu Himba.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 30

Za darmo

Zieloną krainą

PRZEZ PIRENEJE KRAJU BASKÓW

Tekst i zdjęcia: Tomasz Borkowski, Zdjęcia: Grzegorz Śmiałowski,

„Polacos?!” – dziwił się Bask, napotkany w odludnych górach, gdzie dotąd jedynymi towarzyszami wędrówki były nam krążące nad głowami sępy. Skąd się tu wzięli Polacy? Pytanie w istocie zasadne, bo w Polsce o miejscu naszego spotkania słyszał mało kto. Dlaczego więc akurat tu się znaleźliśmy? Zadecydował przypadek, jednak trafniejsza odpowiedź powinna brzmieć: „Bo warto”.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 40

Za darmo

Z naturą w zgodzie

Tekst i zdjęcia: Jarosław Pokrzywnicki, Zdjęcia: Mariusz Jachimczuk,

Naród litewski od zarania dziejów szanował przyrodę. Jeszcze za czasów pogańskich niezliczone legendy i podania sławiły różnorodne siły i zjawiska natury. Dziś obszary chronione na Litwie zajmują aż 11,5 procent jej powierzchni. Składa się na nie pięć parków narodowych, co na tak mały kraj jest imponujące, oraz trzydzieści tak zwanych parków regionalnych.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 55

Za darmo

Małe i piękne

Blekinge

Tekst: Michał Witkiewicz,

Blekinge – tu odkryć można piękną i niepospolitą naturę, niecodzienne miejsca historyczne, zabytkowe dzielnice miast z różnych epok, a wakacyjne festyny, znane festiwale oraz niepowtarzalna atmosfera portów rybackich i żeglarskich przystani dodają uroku temu niewielkiemu regionowi Szwecji.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 74

Za darmo

Życie spod lodu

Grenlandia

Tekst i zdjęcia: Marek Chechłacz,

Kilka lat temu, myszkując po bibliotecznych półkach, natrafiłem na małą książeczkę jakiejś krajoznawczej serii. Jej tematem była relacja z wyjazdu na Grenlandię. Książki nie wypożyczyłem, ale to, co zdążyłem wyczytać oparty o regał, zapadło mi głęboko w pamięć. Zwłaszcza opis grenlandzkiej miejscowości, w której co kilkadziesiąt minut jest małe trzęsienie ziemi.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 05.2006 na stronie nr 80

Liczba artykułów: 6