Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 01.2005

Numer 01.2005


Za darmo

Kolory Berlina

Tekst: Magdalena Dudek, Adam Gąsior,

Prawie już nic nie przypomina, że całkiem niedawno było to jedno z dwóch w Europie (obok Nikozji na Cyprze) miast podzielonych murem. Trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć ślady tej absurdalnej budowli. Przez ostatnich kilkanaście lat berlińczycy zrobili wiele, żeby zamazać różnice pomiędzy dawnym Berlinem Zachodnim a Wschodnim.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 6

Za darmo

Prawdy i legendy

Capri

Tekst i zdjęcia: Dorota Trela-Godzwon, Zdjęcia: Marian Lenz,

Capri, włoska wyspa leżąca w pobliżu Neapolu, tyleż piękna, co i snobistyczna, nie zawsze była miejscem tak popularnym i tłumnie odwiedzanym przez turystów.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 38

Za darmo

Grotta Azzurra. Nimfy, bóstwa i potwory

Tekst: Wojciech W. Wiśniewski,

To jedna z najbardziej znanych jaskiń na świecie. Leży w północno-zachodnim krańcu wyspy Capri, u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 43

Za darmo

Wyblakła perła

Saint Louis

Tekst i zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski,

Nie chodzi tu o wielkie miasto nad Zatoką Meksykańską ani o żadne inne z wielu o tej nazwie, ale o to rozłożone u ujścia rzeki Senegal, tuż przy granicy Mauretanii z państwem Senegal, po stronie tego drugiego.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 44

Za darmo

Styryjska piramida

Erzberg

Tekst i zdjęcia: Wojciech Leitloff,

Styria, kraj związkowy w południowo-wschodniej Austrii, zwana jest często „zieloną krainą”, gdyż w krajobrazie dominują lasy, które porastają niemal połowę jej obszaru, a także górskie łąki i pastwiska oraz winnice. Mimo wielu atutów pozostaje w cieniu słynniejszych regionów turystycznych.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 52

Za darmo

Pochwała błota

Kis-Balaton

Tekst i zdjęcia: Maria Giedz,

W przewodnikach właściwie się o nim nie wspomina, bo to tylko taka mała miniaturka Balatonu, największego jeziora błotnego Europy.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 54

Za darmo

Spotkałem mongolskiego yeti!

TO MUSIAŁ BYĆ AŁMAS

Tekst i zdjęcia: Bolesław A. Uryn,

Azja Centralna jest największą na świecie koncentracją terytoriów niedostępnych dla człowieka. Wysokogórskie, odludne i dzikie tereny Afganistanu, Bhutanu, Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Nepalu, Pakistanu, Uzbekistanu, Rosji i Mongolii są domem wielu rzadkich zwierząt i... yeti.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 56

Za darmo

Transsyberia Express

Tekst: Krzysztof J. Kwiatkowski, Zdjęcia: _Romuald Koperski,

To nie jest zwykły rajd. Nie ma tu wielkich pieniędzy, markowych sponsorów, kolumny technicznej. Jest za to Przygoda. Kilkudziesięciu ludzi w swych maszynach przemierza bezkresne, dziewicze przestrzenie. Są zdani tylko na siebie i życzliwość napotkanych ludzi. W zamian za trudy i niebezpieczeństwa czerpią radość z odkrywania cudownej krainy, którą wciąż jeszcze jest Syberia.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 72

Liczba artykułów: 8