Kolory Berlina
Tekst: Magdalena Dudek, Adam Gąsior,
Prawie już nic nie przypomina, że całkiem niedawno było to jedno z dwóch w Europie (obok Nikozji na Cyprze) miast podzielonych murem. Trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć ślady tej absurdalnej budowli. Przez ostatnich kilkanaście lat berlińczycy zrobili wiele, żeby zamazać różnice pomiędzy dawnym Berlinem Zachodnim a Wschodnim.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 6
Prawdy i legendy
Capri
Tekst i zdjęcia: Dorota Trela-Godzwon, Zdjęcia: Marian Lenz,
Capri, włoska wyspa leżąca w pobliżu Neapolu, tyleż piękna, co i snobistyczna, nie zawsze była miejscem tak popularnym i tłumnie odwiedzanym przez turystów.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 38
Grotta Azzurra. Nimfy, bóstwa i potwory
Tekst: Wojciech W. Wiśniewski,
To jedna z najbardziej znanych jaskiń na świecie. Leży w północno-zachodnim krańcu wyspy Capri, u wejścia do Zatoki Neapolitańskiej.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 43
Wyblakła perła
Saint Louis
Tekst i zdjęcia: Krzysztof R. Mazurski,
Nie chodzi tu o wielkie miasto nad Zatoką Meksykańską ani o żadne inne z wielu o tej nazwie, ale o to rozłożone u ujścia rzeki Senegal, tuż przy granicy Mauretanii z państwem Senegal, po stronie tego drugiego.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 44
Styryjska piramida
Erzberg
Tekst i zdjęcia: Wojciech Leitloff,
Styria, kraj związkowy w południowo-wschodniej Austrii, zwana jest często „zieloną krainą”, gdyż w krajobrazie dominują lasy, które porastają niemal połowę jej obszaru, a także górskie łąki i pastwiska oraz winnice. Mimo wielu atutów pozostaje w cieniu słynniejszych regionów turystycznych.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 52
Pochwała błota
Kis-Balaton
Tekst i zdjęcia: Maria Giedz,
W przewodnikach właściwie się o nim nie wspomina, bo to tylko taka mała miniaturka Balatonu, największego jeziora błotnego Europy.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 54
Spotkałem mongolskiego yeti!
TO MUSIAŁ BYĆ AŁMAS
Tekst i zdjęcia: Bolesław A. Uryn,
Azja Centralna jest największą na świecie koncentracją terytoriów niedostępnych dla człowieka. Wysokogórskie, odludne i dzikie tereny Afganistanu, Bhutanu, Chin, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Nepalu, Pakistanu, Uzbekistanu, Rosji i Mongolii są domem wielu rzadkich zwierząt i... yeti.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 56
Transsyberia Express
Tekst: Krzysztof J. Kwiatkowski, Zdjęcia: _Romuald Koperski,
To nie jest zwykły rajd. Nie ma tu wielkich pieniędzy, markowych sponsorów, kolumny technicznej. Jest za to Przygoda. Kilkudziesięciu ludzi w swych maszynach przemierza bezkresne, dziewicze przestrzenie. Są zdani tylko na siebie i życzliwość napotkanych ludzi. W zamian za trudy i niebezpieczeństwa czerpią radość z odkrywania cudownej krainy, którą wciąż jeszcze jest Syberia.
Artykuł opublikowany w numerze 01.2005 na stronie nr 72