Miesięcznik Poznaj Świat
Numer 12.2010

Numer 12.2010


Za darmo

Rzym na święta

Tekst: Urszula Rzepczak, Zdjęcia: Witold Rzepczak,

Stanęłam oko w oko z kolosem. Mitycznym, nieosiągalnym tworem podręcznika do historii. Mogłam dotknąć jego murów, usłyszeć niemal szczęk mieczy walczących gladiatorów. Był rok 1984. I ja tutaj po raz pierwszy. Na wakacjach.
Jest rok 2010. To moje szóste święta w Rzymie. Dziś jestem jego częścią.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 20

Za darmo

Przystanek Mazury

Tekst i zdjęcia: Aleksandra i Wojciech Dobrzańscy,

Czy pamiętają Państwo serial „Przystanek Alaska”? Na pewno! To także nasz ulubiony serial. W poszukiwaniu tamtych klimatów często wyruszamy na Mazury – prawdziwą Alaskę w miniaturze.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 72

Za darmo

Moja droga do Ramingining

Tekst i zdjęcia: Yaja (Jadzia) Hadrys,

Czy nasza droga życiowa jest już z góry ustalona? Czy gdzieś tam istnieje nakreślona mapa przeznaczenia? Co powoduje, że dokonujemy takiego, a nie innego wyboru? Nie wiem. Wiem natomiast, że czasami dzieją się w moim życiu rzeczy, na które nie potrafię znaleźć racjonalnego wytłumaczenia.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 78

Za darmo

Manhattan centrum świata

Tekst: Adam Hollanek,

Nowojorski Manhattan to pępek świata, najważniejsze miejsce na kuli ziemskiej. Nie trzeba tego udowadniać. A jednak, choć wiemy, że tu właśnie można spotkać prawdziwe elity: mieszankę naukowców, filmowców, maklerów oraz milionerów z Upper East i West Side czy niezależnych artystów z Soho, nasza polska krew zaczyna buzować na myśl o tym, że ktoś kiedyś odważył się nazwać to miejsce pępkiem świata.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 86

Za darmo

Rajd przez bezdroża Maroka

Tekst: Tomasz Kurdziel, Zdjęcia: Marek Arcimowicz,

Fech fech – bardzo drobnoziarnisty, podobny do pyłu piasek powstały na skutek erozji skał wapiennych oraz gliny. Powszechnie występuje w rejonie Sahary, czyniąc duże jej połacie niedostępnymi dla większości pojazdów mechanicznych. Tyle encyklopedia.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 92

Za darmo

Święte Nowego Świata

Tekst: Tomasz Wilde,

Wizja świata na wyżynach Andów odbiega od naszej, choć konkwistadorzy narzucili potomkom Inków swoją religię i zwyczaje. Do dziś nie potrafimy do końca wyznaczyć ulotnej granicy pomiędzy indiańskim światem żywych i tych, którzy odeszli. Wielką funkcję w obu tych światach pełnią mumie.

Czytaj

Artykuł opublikowany w numerze 12.2010 na stronie nr 100

Liczba artykułów: 6